Tor Poznań: Automobilklub Wielkopolski nie może prowadzić szkoleń

Czytaj dalej
Fot. Paweł Miecznik
Błażej Dąbkowski

Tor Poznań: Automobilklub Wielkopolski nie może prowadzić szkoleń

Błażej Dąbkowski

Automobilklub Wielkopolski nie może przeprowadzać szkoleń doskonalenia techniki jazdy. Taki wyrok zapadł w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Na początku 2016 r. ujawniliśmy, że Automobilklub Wielkopolski organizuje na Torze Poznań szkolenia w doskonaleniu techniki jazdy bez wymaganej rejestracji, osiągając z tego tytułu duże przychody. Ze szkoleń bardzo często korzystała też wielkopolska policja. AW podał, że w latach 2014-2015 na Torze Poznań przeprowadzono 53 szkoleń dla 1680 mundurowych. W tym samym okresie w zajęciach Akademii Jazdy Automobilklubu wzięło udział ok. 550 kierowców, a w szkoleniach „Speed Day” "pomagających podnieść wiedzę i umiejętności jazdy" w latach 2013-2015 - 5,8 tys. motocyklistów.

AW wykazał, że w 2013 r. , że uzyskał z tytułu doskonalenia techniki jazdy przychody w wysokości 176 tys. zł, a w 2014 r. 183 tys. zł. Po naszej publikacji, na początku lutego 2016 r. kontrolerzy z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęli nadzwyczajną, niezapowiedzianą kontrolę w Automobilklubie Wielkopolski. Jej wyniki poznaliśmy już w kwietniu.

Audyt wykazał, że w ramach swojej Akademii Jazdy AW "prowadzi szkolenia będące w istocie zajęciami w zakresie doskonalenia techniki jazdy". Stowarzyszenie nie zarejestrowało się jednak jako ośrodek doskonalenia techniki jazdy. W rezultacie kontroli komendantowi wojewódzkiemu policji przekazane zostało zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia przez stowarzyszenie.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Jak sprawę komentuje Automobilklub Wielkopolski?
 • Jakie wątki związane z Torem Poznań bada CBA?
 • Czy szkolenia mogą być kontynuowane?
Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.