TOP 5 zawodów najbardziej poszukiwanych przez pracodawców w 2019 roku

Czytaj dalej
Fot. 123rf
red.

TOP 5 zawodów najbardziej poszukiwanych przez pracodawców w 2019 roku

red.

W 2019 r. nadal będzie się umacniał rynek pracownika, a co się z tym wiąże, pracodawcy będą zabiegać o dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowników, kandydaci zaś staną przed dużym wyborem ofert. Niewątpliwie wpływ na sytuację na rynku pracy ma nieustanny rozwój nowoczesnych technologii i coraz szersze zastosowanie ich w wielu sektorach, a także kwestie związane z emigracją zarobkową.

Natalia Bogdan, właścicielka agencji pracy Jobhouse, wskazuje 5 topowych zawodów: zapotrzebowanie na dobrych i wykwalifikowanych pracowników rośnie. Eksperci bez względu na branżę mogą liczyć na wzrost dochodów w 2019 r., jednak ten rok będzie zdecydowanie należał do reprezentantów najbardziej pożądanych specjalizacji: programistów, pracowników fizycznych, specjalistów do spraw e-commerce, HR business partnerów czy specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa.

Programista

1Programista to zawód, którego popularność rośnie wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Sektor IT wykazuje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Szacuje się, że programiści mogą liczyć w 2019 roku na wzrost pensji w okolicach 7proc., a w niektórych firmach nawet o 10proc. Twórców oprogramowania poszukują nie tylko firmy związane z nowymi technologiami. Eksperci rynku pracy mówią nawet o ponad 50 tysiącach wolnych stanowisk dla specjalistów w tej branży. Przedsiębiorstwa coraz częściej organizują specjalne kursy, także dla osób bez doświadczenia.

Pracownik fizyczny

2Aż 60proc. pracowników pochodzących z Ukrainy i pracujących w Polsce deklaruje chęć wyjazdu w celach zarobkowych do Niemiec, gdy tylko zostaną otwarte granice. W konsekwencji tego pojawi się ogromna luka i spora liczba wakatów. Aby zatrzymać pracownika, firmy będą musiały podnieść pensje i zaoferować lepsze warunki. To także szansa dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w branży budowlanej, gdzie przede wszystkim poszukuje się pracowników fizycznych.

Specjalista ds. e-commerce

3Według raportu dotyczącego branży e-commerce, ponad 54 proc. z 27,8 miliona internautów zrobiło zakupy przez internet w 2018 r. W sieci swoje produkty sprzedają zarówno ogromne korporacje, jak i małe, niszowe sklepy. Ta sytuacja generuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów obsługujących sklepy internetowe oraz nadzorujących cały proces sprzedaży.

HR business partner

4Osoba zatrudniona natym stanowisku posiada wiedzę z zakresu: prawa pracy, rekrutacji, szkoleń oraz rozwoju pracowników. Prawie co druga firma w Polsce ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Z tego względu osoby związane z branżą HR mogą liczyć na sporo atrakcyjnych ofert pracy. Dobrzy HR business partnerzy będą na wagę złota, z uwagi na szereg posiadanych przez nich kompetencji, są bardzo pomocni w pozyskiwaniu odpowiednich, wykwalifikowanych pracowników.

Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa

5Coraz więcej firm rozwija swoją działalność w internecie - tworzą kanały sprzedaży, systemy służące do komunikacji i załatwiania formalności z klientami, podwykonawcami czy partnerami firmy. Wszystkie te działania wymagają ochrony danych oraz transakcji. Niedostateczne zabezpieczenie systemów oraz baz danych może kosztować przedsiębiorstwa utratę zaufania, a w konsekwencji spadek liczby klientów czy w skrajnych przypadkach nawet grozić poważnym kryzysem wizerunkowym. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zajmują się m.in. zabezpieczeniem systemów informatycznych oraz sieci przed nieautoryzowanym dostępem. Do ich obowiązków należy również ochrona baz danych oraz przydzielanie dostępów. Eksperci w tej dziedzinie poszukiwani są szczególnie w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym oraz w instytucjach finansowych.

Oprac. Agencja Rekrutacyjna Jobhouse

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.