Tomasz Lipiński z PO: Budżet na 2018 rok jest rekordowy pod względem finansowym [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Bogna Kisiel

Tomasz Lipiński z PO: Budżet na 2018 rok jest rekordowy pod względem finansowym [ROZMOWA]

Bogna Kisiel

O ważnych dla miasta inwestycjach, problemie mieszkańców Strzeszyna, podwyżkach wynagrodzeń i innych sprawach, które wiążą się z projektem budżetu na przyszły rok mówi Tomasz Lipiński, radny Platformy.

Jaki mamy budżet na 2018 r. ? Sporządzony pod wybory, czy też na miarę naszych możliwości ?
Rekordowy pod względem finansowym. Nie wynika to z tego, że jest super, tylko poprzednie lata były kiepskie. Kończono duże inwestycje, a nowych, spektakularnych nie było. Teraz nastąpiła ich kumulacja, ale nie wiem na ile ich realizacja jest realna.

Czy nie jest to ryzykowne?
W ciągu roku budżet jest nowelizowany. Nowelizacje kasujące niektóre zadania, których nie uda się wykonać, będą we wrześniu przed wyborami. To może być strzał w stopę, przeciwnicy nas zjedzą. Po wyborach przeprowadzenie aktualizacji budżetu może być trudne, bo zawsze w tym okresie panuje zamieszanie. Gdyby się to nie udało, to może skutkować brakiem absolutorium dla prezydenta.

Przewidywany deficyt jest spory, zadłużenie miasta ogromne. ..
Zadłużenie miasta za Ryszarda Grobelnego wynosiło 1,8 mld zł, za Jacka Jaśkowiaka spadło do 1,2 mld zł, bo nie braliśmy kredytów na nowe inwestycje. Teraz je podniesiemy o 300 mln zł, nie jest to groźne.

Czy uda się zrealizować inwestycje ujęte w w budżecie, jeśli np. pływalnia na os. Zwycięstwa wciąż jest przekładana?
Na początku kadencji prezydent chciał przesunąć budowę pływalni, ale radni wpisali ją do budżetu. Teraz jest inny problem. Troje mieszkańców przeciwstawiło się przekazaniu spółdzielczego gruntu miastu. Musimy czekać na rozstrzygnięcie sądu. Sądzę, że niektórych inwestycji nie uda się zrealizować w 2018 r. Centrum senioralnego, które ma powstać przy POSUM-ie, nie da się zbudować w ciągu roku. 19 mln zł przeznaczonych w 2018 r. na tramwaj na Naramowice miasto nie jest w stanie wydać. Jeżeli nawet zostanie przygotowany teren pod inwestycję, to będzie to kosztować 1-2 mln zł.

W dalszej części wywiadu:

 • Kto ma szansę na podwyżki?
 • Które inwestycje są dla miasta najważniejsze?
 • Dlaczego sytuacja mieszkańców Strzeszyna się pogorszy?
 • Dla jakich ważnych inwestycji nie było miejsca w budżecie?
Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.