Tłumy w Gdańsku nawet w niepogodę

Czytaj dalej
Anna Odrowska

Tłumy w Gdańsku nawet w niepogodę

Anna Odrowska

W tym roku otwarto nową kładkę przez Motławę. Kosztowała blisko 10 mln zł i ma 70 metrów długości. To kładka zwodzona, dlatego zawsze w kolejce czeka tłum chętnych na przeprawę.

Inną atrakcją jest tzw. Poszukiwacz Bursztynu. To zbiornik wodny z piaskiem i niewielkimi kawałkami bursztynów, które turyści samodzielnie mogą wyłowić. Ta instalacja wodna powstała w ubiegłym roku podczas jubileuszu 10-lecia Muzeum Bursztynu i Światowej Rady Bursztynu. Poza sezonem mobilny „Poszukiwacz Bursztynu” ma jeździć do innych miast i promować Gdańsk jako światową stolicę bursztynu.

Oczywiście będąc w Gdańsku, nie można zapomnieć o zobaczeniu słynnego Żurawia, największego dźwigu portowego w średniowiecznej Europie i jednej z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. W środku znajduje się działający mechanizm napędowy, a obiekt to jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego. Turyści spacerujący po Gdańsku jako punkty obowiązkowe traktują także takie zabytki, jak fontanna Neptuna stojąca przed Dworem Artusa czy zachwycające swoim pięknem ulice: Długą i Długi Targ. Tłumy podziwiają ratusz, Złotą Kamienicę, Złotą Bramę i Bramę Zieloną, Bazylikę Mariacką, ulicę Mariacką czy Latarnię Morską Gdańsk Nowy Port.

A po nacieszeniu się pięknem miasta i jego urokliwą architekturą zwiedzający mogą wybrać się w rejs Motławą i podziwiać Stare Miasto z zupełnie innej perspektywy.

Punktem obowiązkowym każdej wycieczki, polskiej czy zagranicznej,jest także Westerplatte, gdzie 1 września 1939 roku rozpoczęła się obrona naszego wybrzeża przed hitlerowskim najeźdźcą.

Jest też czas na chwilę zadumy i poważnej refleksji nacmentarzu żołnierzy polskich, a ruiny koszar i wartowni nr 3 oraz górujący nad okolicą 25-metrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża, robią na wszystkich ogromne wrażenie.

Anna Odrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.