The Button: Jedno kliknięcie i twój dom żyje swoim życiem

Czytaj dalej
Fot. Fibaro Group
Marta Danielewicz

The Button: Jedno kliknięcie i twój dom żyje swoim życiem

Marta Danielewicz

Poznańska firma Fibaro zaprojektowała The Button - najbardziej inteligentny przycisk na świecie.

Wciskasz tylko jeden przycisk, a w Twoim domu zwijają się rolety, otwierają okna, zaparza kawa, przygotowują tosty. Klikasz dwa razy, a otwiera się brama, zapala światło w piwnicy, zakręca woda w całym domu, włącza alarm. A wszystko to za pomocą zwykłych kliknięć.

Poznańska firma Fibar Group, zajmująca się projektowaniem inteligentnych domów, połączyła zaawansowane możliwości automatyki domowej z formą standardowego „klikacza”. Tak powstał The Button.

- Nasz system inteligentnych domów z założenia ma być bardzo prosty w instalacji, konfiguracji, obsłudze i codziennej eksploatacji. Każde z projektowanych przez nas urządzeń właśnie takie jest - od początku intuicyjne. The Button ma za zadanie zmniejszać wysiłek użytkownika i skracać ścieżkę każdej operacji - odpowiada Joanna Ossowska-Rodziewicz, wiceprezes zarządu Fibar Group S.A. - Klikasz i wszystko działa.

Klikasz i wszystko działa
Fibar Group działa na rynku od sześciu lat. Ich autorski system automatyki budynkowej Fibaro praktycznie natychmiast zaczął podbój rynków zagranicznych.

The Button to niewielki przycisk, którym włączyć można praktycznie każde urządzenie, które działa w domowej instalacji elektrycznej i jest zintegrowane z systemem Fibaro. Nieważne czy będzie to światło w pokoju, czy piekarnik w kuchni. The Button może włączać i wyłączać podstawowe elementy domu, np. dziecko samo może włączyć światło w swoim pokoju lub uruchomić całą sekwencję zdarzeń, które zdefiniowaliśmy podczas konfiguracji tzw. scen, np. przygotować dom do wyjazdu - po kliknięciu zasunąć rolety, wyłączyć światła, uzbroić alarm, zakręcić dopływ wody.

Jak działa The Button? Jego twórcy przekonują, że wystarczy po prostu... klikać. Nie jest to jednak zwykły przycisk. The Button rozpoznaje do pięciu kliknięć, a także przytrzymanie.

Jego zaletą jest z pewnością prosty montaż. By przycisk działał, nie trzeba rozkuwać ścian, zmieniać instalacji elektrycznej, kłaść dodatkowych kabli. Zamontować go można w dowolnym miejscu i do każdej powierzchni. Przycisk można zaprogramować z urządzeniami elektrycznymi, które działają w systemie automatyki Fibaro lub w ramach innego kompatybilnego systemu, opartego na technologii Z-Wave.

- Z takich rozwiązań wiele osób od lat korzysta - przekonuje wiceprezes zarządu. - Dowodem na to jest rynek w Stanach Zjednoczonych, gdzie automatyka domowa jest obecna niemal w każdym domu. Automatyka w domu pozwala nam spełniać te potrzeby, dlatego w nią inwestujemy - dodaje.

Dla firm, seniorów, dzieci
System Fibaro, powstał z myślą o domach i mieszkaniach. Jednak wiele funkcji przycisku znajduje także zastosowanie w biurach.

- The Button stosuje się wówczas jako funkcjonalne urządzenie wspomagające codzienne czynności w małym biznesie. Z resztą coraz więcej firm inwestuje w automatykę budynkową i pytają o możliwości Fibaro. Ostatnia osoba zwykle musiała pogasić pozostawione światła w całym biurze. Teraz tylko klika i wychodzi bez stresu, że o czymś zapomniała. The Button w firmach sprawdza się także np. przy uruchamianiu prezentacji - wyłącza światło, opuszcza ekran i włącza projektor - odpowiada Joanna Ossowska-Rodziewicz.

Prosta obsługa sprawia, że przycisk to także udogodnienie dla dzieci i seniorów. Jednym kliknięciem bliscy mogą poinformować nas o swoich potrzebach lub wezwać pomoc.

Nagrody
Poznańska firma Fibar Group otrzymała prestiżową, w 2015 roku, nagrodę Globalni Liderzy Przyszłości.

Fibar Group - firma z siedzibą w Poznaniu, specjalizująca się w rozwiązaniach inteligencji budynkowej otrzymała tytuł Globalnego Lidera Przyszłości w konkursie zorganizowanym przez Think Tank „Poland, Go Global!”.

W konkursie tym nagradzane są firmy, które mają szanse odnieść międzynarodowy sukces. W zeszłorocznej, drugiej edycji konkursu wyłoniono 12 finalistów, spośród których kapituła, głosując, wybrała tylko jednego laureata głównej nagrody. Firmy, które znalazły się w finale, przechodziły przez wnikliwy audyt, który był podstawą do ostatecznego głosowania jury.

Marta Danielewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.