Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Termy Maltańskie: Trzech ratowników skazanych po utonięciu 11-letniego Patryka ze Śremu. Będą apelacje?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Łukasz Cieśla

Termy Maltańskie: Trzech ratowników skazanych po utonięciu 11-letniego Patryka ze Śremu. Będą apelacje?

Łukasz Cieśla

Trzech ratowników z poznańskich Term Maltańskich zostało skazanych na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Taką karę mają ponieść za śmierć 11-letniego Patryka ze Śremu. Chłopiec w Dniu Dziecka utonął w basenie ze sztuczną falą. Mimo że nie umiał pływać, pozwolono mu wejść do części basenu dla osób umiejących pływać. A gdy zaczął tonąć, jeden z ratowników, choć widział zdarzenie, nie wszczął natychmiastowej akcji ratunkowej. Dwaj kolejni niczego nie zauważyli, bo opuszczali stanowisko pracy.

Do tragedii w Termach Maltańskich doszło 1 czerwca 2012 roku. Patryk przyjechał do Term Maltańskich z wycieczką szkolną ze Śremu. Po tym, jak zaczął tonąć, wyciągnięto go z wody dopiero po ponad trzech minutach. We wtorek, prawie 7 lat po wypadku, zapadł pierwszy wyrok w tej sprawie.

Sędzia Tamara Grzelak z Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda ukarała trzech ratowników w ten sam sposób. Uznała, że wszyscy odpowiadają za nieumyślne spowodowanie śmierci chłopca.

Ratownicy Stanisław W., Przemysław P. oraz Paweł Ł. zostali skazani na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, każdy z nich ma zapłacić po 20 tys. zł nawiązki ojcu zmarłego chłopca, każdy z ratowników dostanie też roczny zakaz wykonywania zawodu. Nie muszą jednak płacić grzywny.

Patryk tonął w basenie ze sztuczną falą. Znalazł się w miejscu dla osób potrafiących pływać, choć nie posiadał takiej umiejętności. Sąd zwrócił na to
Łukasz Gdak - Wymierzona kara ma spełniać cel wychowawczy, a jednocześnie społeczeństwo ma otrzymać sygnał o konsekwencjach grożących za takie zaniedbania - uzasadniała sędzia Tamara Grzelak.

Jak wskazała sędzia, Stanisław W., stojąc na stanowisku Orle Gniazdo, zaniechał stałej obserwacji, a widząc zdarzenie nie podjął natychmiastowej akcji ratunkowej. Zawinić miało jego znikome doświadczenie. Z kolei Przemysław P. i Paweł Ł. nie zareagowali, że chłopiec poniżej 13 roku życia wchodzi do basenu dla osób potrafiących pływać. Patryk nie umiał pływać, był drobny, nie wyglądał na więcej niż na 11 lat. Obaj ratownicy opuszczali też swoje stanowiska pracy.

Sąd dostrzegł okoliczności łagodzące, dlatego zawiesił wykonanie kary oraz wydał jedynie roczne zakazy wykonywania zawodu ratownika. Prokuratura domagała się znacznie dłuższych zakazów, dla Stanisława W. aż 10-letniego zakazu pracy na stanowisku ratownika.

- Oskarżeni nie byli wcześniej karani, mają pozytywne opinie w miejscu swojej pracy. Wymierzona kara ma spełniać cel wychowawczy, a jednocześnie społeczeństwo ma otrzymać sygnał o konsekwencjach grożących za takie zaniedbania. Każdy z oskarżonych ma też zapłacić po 20 tys. zł ojcu chłopca. Nawiązka nie ma być wyrównaniem strat lecz nieco złagodzić cierpienie z powodu śmierci syna

- uzasadniała sędzia Tamara Grzelak.

Wtorkowy wyrok jest nieprawomocny. Czy będą apelacje?

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. czy rozważane jest wniesienie apelacji. Dowiedz się, co o sprawie mówi pełnomocnik rodziny zmarłego Patryka.

Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Cieśla

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.