Targi Mieszkań i Domów na trudne czasy. Premiery coraz bliżej

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
  • dom
Monika Kaczyńska

Targi Mieszkań i Domów na trudne czasy. Premiery coraz bliżej

Monika Kaczyńska

W weekend 18 i 19 marca w Poznaniu odbędzie się wiosenna edycja Targów Mieszkań i Domów. Deweloperzy widzą symptomy poprawy sytuacji

Wiosennym Targom Mieszkań i Domów towarzyszy wiele niepewności, głównie dlatego, że ostatnie miesiące były na rynku nieruchomości trudne.

Wysokie stopy procentowe, spadająca niemal z miesiąca na miesiąc zdolność kredytowa Polaków, ale też zrozumiała obawa przed rosnącymi ratami sprawiały, że mieszkań sprzedawano mniej. Wiele firm podejmowało także decyzje o wstrzymaniu już przygotowanych inwestycji. Trzeba jednak zauważyć. że wcześniejsze tłuste lata na rynku mieszkaniowym i tylko niewielkie spowolnienie, które przyniosła pandemia, spowodowały, że budujący mieszkania w większości weszli w okres słabszej koniunktury w bardzo dobrej kondycji.

Deweloperska wiosna

Po targach, które odbędą się w najbliższy firmy deweloperskie obiecują sobie wiele. Osób zainteresowanych potencjalnie zakupem nieruchomości na rynku nie brakuje. Ponadto Komisja Nadzoru Finansowego powoli łagodzi kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej. A to wszystko właściwie w przeddzień wprowadzenia programu „Pierwsze Mieszkanie”. Wygląda na to, że ta wiosna przyniesie ożywienie nie tylko w pogodzie i nastrojach, ale także na rynku nieruchomości.

- Wiosenna edycja to ponad 60 wystawców z branży deweloperskiej i nie tylko. Wśród wystawców pojawią się m.in. Nickel Development, UWI Inwestycje, EBF Development, Colian Developer, SJM Development, czy art.Locum. - mówi Grzegorz Zieliński, dyrektor Targów Mieszkań i Domów z firmy Nowy Adres.- Wiele atrakcji przygotował Partner Targów Mieszkań i Domów - firma Castorama. Ponadto jak zawsze gwarantujemy bogaty program merytoryczny, w tym omówienie przez ekspertów programu „Pierwsze Mieszkanie”, co dla odwiedzających MTP będzie z pewnością bardzo ciekawe. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Oddział Poznański Polskiego Związku Firm Deweloperskich - dodaje.

Nic dziwnego, bo dla deweloperów impreza targowa to nie tylko okazja do zaprezentowania oferty. To także możliwość szerszego niż w biurach sprzedaży kontaktu z potencjalnymi klientami.

- Targi to okazja, by spojrzeć w szerszej perspektywie na rynek. Nowe mieszkanie od dewelopera to obecnie radykalna poprawa jakości życia - wskazuje Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD. - Profesjonalizacja branży, upowszechnienie wysokich standardów mieszkalnictwa, zastosowanie rygorystycznych norm budowlanych sprawiło, że standard mieszkań znacząco się podniósł. Za tym poszły także wyższe oczekiwania nabywców, którym musimy sprostać. Budujemy nowocześnie, bezpiecznie, proekologicznie, spełniając tym samym wymagania naszych klientów - podkreśla.
Niewykluczone więc, że targi - w przededniu oczekiwanych zmian - dadzą odpowiedź także na to pytanie, czego, po ostatnich doświadczeniach, będą oczekiwali kupujący.

Premiery coraz bliżej

Dziś można odnieść wrażenie, że wielu deweloperów odczuwa przypływ optymizmu, związany chociażby z faktem, że Komisja Nadzoru Finansowego łagodzi kryteria obliczania zdolności kredytowej. Niemal wszyscy oczekują też, że jeszcze w tym roku nastąpi obniżka stóp procentowych. Trudno ocenić, na ile ta ostatnia nadzieja ma szansę się spełnić, z całą pewnością jednak, gdyby stopy procentowe spadły, zaowocowałyby znacznym ożywieniem na rynku mieszkaniowym. W Polsce brak mieszkań wciąż jest dotkliwy, a jak dotąd nie ma realnej, szeroko dostępnej alternatywy dla kupna nieruchomości na kredyt.

Mimo, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy firmy deweloperskie dużo ostrożniej podchodziły do rozpoczynania kolejnych inwestycji, to sama kontynuacja tych rozpoczętych wcześniej sprawiła, że tej wiosny zakończy się całkiem sporo projektów. Dla tych, którzy woleliby kupić gotowe mieszkanie, będzie to z pewnością dobra okazja, by zapoznać się z ofertą. Takie mieszkania można będzie kupić zarówno w Poznaniu, jak i podpoznańskich gminach.

- Nasze osiedle Rodzinne Podolany jest niemal w całości gotowe i zostały w sprzedaży dosłownie ostatnie mieszkania dwupoziomowe. Dla klienta to spory pozytyw, ponieważ może zobaczyć inwestycję, a nawet wejść do mieszkania - mówi Katarzyna Wyszyńska z biura sprzedaży Sky Investments.

- Wybór gotowego mieszkania pozwala skrócić moment od podpisania umowy do odbioru kluczy -mówi Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana. - Zwykle na lokal mieszkalny od dewelopera trzeba czekać, a nie każdy klient takie rozwiązanie lubi. Warto zajrzeć na nasze osiedle i zobaczyć 3-pokojowe mieszkanie, jeszcze pachnące nowością - zachęca.

Osiedle w Murowanej Goślinie pod Poznaniem cieszy się popularnością i inwestorzy zapowiedzieli jego kolejne etapy. Jeden z nich już powstaje, co z pewnością będzie dobrą wiadomością dla zainteresowanych tym rejonem.
Coraz częściej także firmy deweloperskie decydują się na wprowadzenie do oferty wcześniej przygotowywanych (i niekiedy zapowiadanych) inwestycji.

Na przykład spółka art.Locum zaprezentuje na targach I etap nowej inwestycji. - Naszą wizytówką jest osiedle Przylesie Marcelin przy ulicy Jeleniogórskiej w Poznaniu. Nadal pozostajemy w tej części miasta, tworząc inwestycję Junique, pomiędzy ulicami Wieruszowską, Żmigrodzką i Miśnieńską. Podczas Targów Mieszkań i Domów w Poznaniu zaprezentujemy I etap, z 79 mieszkaniami o powierzchni od 33 do 88 mkw. - informuje Joanna Rzelechowska, zastępca dyrektora ds. sprzedaży i marketingu poznańskiego oddziału spółki art.Locum. Spółka działa od 2000 roku (na rynku poznańskim od 2006). Do tej pory zrealizowała ponad 40 inwestycji oprócz Poznania także w Łodzi, Gdyni, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie.

Targi praktycznie

Targi Mieszkań i Domów tradycyjnie odbędą się w hali nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie je można zwiedzać w sobotę 18 marca od godziny 10. do 17., w niedzielę w godzinach 10.-16.

Kto zdecyduje zarejestrować się online ( na stronie: tobilet.pl/targi-mieszkan-i-domow-poznan-wiosna-2023 ) może odebrać bezpłatną wejściówkę na oba dni. Bez rejestracji bilet kosztuje 10 zł, przy czym osoby poniżej 18 r.ż pod opieką osób dorosłych wejdą na targi za darmo.

W czasie targów będzie można wysłuchać wykładów ekspertów (m.in. o negocjacjach na rynku pierwotnym i wtórnym, zakupie nieruchomości w Hiszpanii, założeniach programu „Pierwsze Mieszkanie” czy sposobach zwiększania zdolności kredytowej). Kolejną atrakcją będzie także Strefa Wirtualnych Spacerów, w której będzie można obejrzeć prezentowane na targach nieruchomości.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.