Szycie chirurgiczne, konstrukcja samolotu i programowanie robotów – zobacz, jak spędza wakacje zdolna młodzież

Czytaj dalej
Fot. Anna Liminowicz
Anastazja Bezduszna

Szycie chirurgiczne, konstrukcja samolotu i programowanie robotów – zobacz, jak spędza wakacje zdolna młodzież

Anastazja Bezduszna

Od końca zeszłego roku tysiące młodych pasjonatów nauki z całej Polski starało się o miejsce na piątym obozie naukowym organizowanym w ramach programu ADAMED SmartUP. W połowie lipca, po kilku miesiącach zmagań oraz etapach rekrutacji, 50 najlepszych, w tym dwóch uczestników z województwa wielkopolskiego rozpoczęły swoją wakacyjną przygodę z nauką. Przez dwa tygodnie będą mogli m.in. nauczyć się precyzyjnej sztuki szycia chirurgicznego, skonstruować samolot, zaprogramować robota oraz przetestować druk metodą 3D. We wrześniu już zacznie się rekrutacja na kolejną edycję.

Na obóz ADAMED SmartUP nie tak łatwo trafić. By bezpłatnie móc przez dwa tygodnie poszerzać wiedzę z chemii, medycyny, fizyki i inżynierii, trzeba przejść kilkuetapowy proces rekrutacji. W tym roku tylko 50 najlepszych kandydatów w wieku 15-19 lat trafiło na obóz. I choć obóz naukowy odbywa się w Warszawie, w rekrutacji co roku startują dzieci z całego kraju. W tym roku do finału doszło 50 uczestników, którzy pochodzą z 36 różnych miejscowości. Z województwa wielkopolskiego na obóz zakwalifikowali się: Anna Futyma (Piła) oraz Cezary Wystup (Dąbrowa). Teraz przez dwa tygodnie będą pracować w profesjonalnych laboratoriach i poszerzać dotychczasową wiedzę pod okiem doświadczonych naukowców.

- Na obozie po raz pierwszy zetknąłem się z zajęciami praktycznymi, z zastosowaniem tego, czego uczymy się w szkole. Wprowadzamy naukę na taki poziom, że po prostu widzimy jej efekty

– mówi Cezary Wystup, który uczestniczy w zajęciach grupy fizycznej. Cezary pochodzi z Dąbrowy, uczy się w VII LO im Dąbrówki w Poznaniu.

Chętni uczą się nawet w wakacje

Obóz co roku organizowany jest w wakacje, jednak termin ten nie odstrasza młodych naukowców, którzy nawet w czasie wolnym od szkoły chętnie poszerzają swoją wiedzę. Podczas tych dwóch tygodni uczniowie zmierzą się z zagadnieniami nauk ścisłych i przyrodniczych wykraczającymi poza program szkolny. Zajęcia teoretyczne i praktyczne przeprowadzane będą w ramach czterech grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie.

Podczas licznych naukowych spotkań uczestnicy m.in. wyhodują, a następnie będą oglądać pod mikroskopem kryształy białka, nauczą się technik szycia chirurgicznego, przeprowadzą sekcję narządów zwierzęcych, zaprogramują roboty, przetestują symulator lotów oraz druk metodą 3D, a także wprowadzą nadprzewodnik w stan lewitacji z wykorzystaniem efektu Meissnera.

- O programie dowiedziałam się od uczniów, którzy już byli na obozie ADAMED SmartUP. Jako, że interesuje się medycyną, bardzo zaciekawiło mnie to, że można nabyć na nim praktyczne umiejętności. Na obozie dotychczas analizowaliśmy zdjęcia RTG, uczyliśmy się szycia chirurgicznego i przeprowadzaliśmy sekcję narządów zwierzęcych

- dzieli się wrażeniami Anna Futyma.

Ania pochodzi z Piły i ukończyła Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio. Teraz kontynuuje naukę w ZS Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu. Na obóz zakwalifikowała się do grupy "medycyna".

- Udział w obozie naukowym to dla uczestników dopiero początek przygody z programem ADAMED SmartUP. Grono naszych absolwentów liczy już 200 młodych, zdolnych, ambitnych i bardzo kreatywnych osób. I pomimo, że każdy z nich może interesować się inną dziedziną naukową to wszystkich z pewnością cechuje nieprzeciętność, a obóz jest tym etapem, w trakcie którego rozwijamy te różne zainteresowania, a jednocześnie ciekawość otaczającym światem – mówi Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

Program mentorski oraz stypendia dla najlepszych

Dziesięciu najlepszych uczestników obozu na kolejnym etapie zostanie nagrodzonych dziesięciomiesięcznym indywidualnym programem konsultacji edukacyjnych, a następnie trzech z nich ma szanse na otrzymanie stypendium naukowego.

Rejestracja do kolejnej 6. edycji programu rozpocznie się już we wrześniu.

Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.