Marta Żbikowska

Szpitale kliniczne są jak żółw w zbyt ciasnej skorupie

Do 2020 roku wszystkie sale operacyjne ze szpitala przy ul. Przybyszewskiego zostaną przeniesione do nowo wybudowanego bloku operacyjnego Fot. Adrian Wykrota Do 2020 roku wszystkie sale operacyjne ze szpitala przy ul. Przybyszewskiego zostaną przeniesione do nowo wybudowanego bloku operacyjnego
Marta Żbikowska

Na powierzchni 6 hektarów położonych między ulicą Grunwaldzką i Marcelińską, tuż przy Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu ma stanąć Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny. To największa od lat inwestycja poznańskiej uczelni medycznej. Jej koszt wyceniono na 1 miliard 300 milionów złotych.

Pieniądze miałyby pochodzić z budżetu państwa. - Jesteśmy po rozmowie z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem, który zapewnił nas o poparciu tej inicjatywy, ale potrzebujemy jeszcze uchwały rządu, która wpisze ten wydatek w plan budżetowy - mówi doktor Rafał Staszewski, kanclerz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. - Liczymy na to, że wiążąca decyzja zostanie podjęta w 2018 roku, ale nie jest to zależne od nas.

Jeśli tak się stanie, cała budowa miałaby zakończyć się w 2025 roku. Część inwestycji ma być jednak oddana do użytku wcześniej, bo na przełomie 2019 i 2020 roku. Ma tam znaleźć się szpitalny oddział ratunkowy, oddział intensywnej opieki medycznej oraz część bloków operacyjnych.

- Jesteśmy jedyną znaczącą uczelnią medyczną w Polsce, która nie posiada nowoczesnego szpitala klinicznego, jakie powstały w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu

- mów dr Staszewski. - Nasze szpitale mieszczą się w starych budynkach, które nie nadają się już nawet do remontu. Poszczególne kliniki rozmieszczone są po całym mieście. Centralny szpital to konieczność. Rozwiąże nie tylko problemy lokalizacyjne, ale też organizacyjne.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. o planach rozwoju poznańskich szpitali.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.