Szkoły i przedszkola w związku z COVID-19 żądają od rodziców różnych oświadczeń. Nie wszystkie musisz podpisywać

Czytaj dalej
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Szkoły i przedszkola w związku z COVID-19 żądają od rodziców różnych oświadczeń. Nie wszystkie musisz podpisywać

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Na początku roku szkolnego w szkołach i przedszkolach rodzice dostają do podpisania różnego rodzaju oświadczenia i zgody np. na mierzenie temperatury. Niektóre placówki oczekują wręcz zrzeczenia się roszczeń na wypadek zakażenia dziecka, co jest nie tylko bezprawne, ale i nieskuteczne.

W przedszkolach Opola rodzice dostają do podpisania niemal jednobrzmiące oświadczenia, w których "akceptują zapisy wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego" i zobowiązują się do ich przestrzegania. Wyrażają też "zgodę na każdorazowe mierzenie temperatury dziecka przy przyjęciu do przedszkola i w trakcie trwania opieki".

Muszą też oświadczyć, że oni i ich domownicy nie są objęci kwarantanną i wszyscy w domu są zdrowi. Zobowiązują się do stałego i bieżącego informowania o stanie zdrowia swojego dziecka, a w przypadku wątpliwości do nieprzyprowadzania go do przedszkola. Rodzice muszą też oświadczyć, że posyłają dziecko do przedszkola na własną odpowiedzialność i są świadomi, że może się ono zakazić, mimo wszystkich zastosowanych procedur.

- Podpisałam dla świętego spokoju. Jestem świadoma zagrożenia, ale jeśli kierownictwu przedszkola wydaje się, że jak czegoś zaniedba, to zwalnia go to z odpowiedzialności, to się myli - mówi mama przedszkolaka z PP nr 25 w Opolu.

- Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i właściwe zorganizowanie pracy placówki oświatowej w warunkach pandemii jest obowiązkiem dyrektora - mówił na konferencji przed rozpoczęciem roku szkolnego Michał Siek, opolski kurator oświaty.

Na stronach internetowych szkół wiszą wewnętrzne procedury bezpieczeństwa w stanie zagrożenia epidemicznego, wytyczne MEN, GIS i resortu zdrowia, 10 zasad dla ucznia, wskazówki dla rodziców, infografiki pokazujące, jak myć ręce itp.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.