Szczepienia przeciwko rotawirusom na liście obowiązkowych dla niemowląt? Chcą, aby szczepionki przeciwko rotawirusom były refundowane

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Anastazja Bezduszna

Szczepienia przeciwko rotawirusom na liście obowiązkowych dla niemowląt? Chcą, aby szczepionki przeciwko rotawirusom były refundowane

Anastazja Bezduszna

Czy szczepienia przeciwko rotawirusom znajda się na liście obowiązkowych? Jest stanowisko prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w tej sprawie, które otwiera drogę dla decyzji ministra zdrowia o objęciu tej szczepionki finansowaniem ze środków publicznych dla wszystkich nowo narodzonych dzieci w Polsce.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Przejrzystości działającej przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (30 września) zostało przygotowane stanowisko w sprawie zasadności stosowania w powszechnym szczepieniu realizowanym w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) szczepionki przeciwko rotawirusom. Prezes AOTMiT zarekomendował „stosowanie w powszechnym szczepieniu realizowanym w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) szczepionki przeciwko rotawirusom”. Przypominamy, że wcześniej wydała inną rekomendację, zawężając obowiązek szczepień przeciwko rotawirusom tylko do dzieci urodzonych przedwcześnie i z niską masą urodzeniową.

Zobacz też: Szczepionki skojarzone 5w1 oraz 6w1: Cena, różnica, na jakie choroby działają?

Infekcje rotawirusowe są przyczyną ostrych biegunek, które dotykają głównie dzieci. Mogą prowadzić do ciężkiego odwodnienia wymagającego hospitalizacji. Rocznie w Polsce jest hospitalizowanych 50 tys. dzieci z powodu ciężkich infekcji rotawirusowych, co generuje koszty w wysokości 140 mln zł. Można temu zapobiec, wprowadzając szczepienia przeciwko rotawirusom do Programu Szczepień Ochronnych jako obowiązkowych, a nie jak do tej pory jako zalecanych.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko rotawirusom - specjaliści popierają

O takie rozwiązanie od lat walczyli pediatrzy, neonatolodzy i wakcynolodzy. Rekomenduje to również Główny Inspektor Sanitarny. Obecnie szczepienia ochronne są nie tylko skuteczną metodą profilaktyki, ale mają również wysoki profil bezpieczeństwa. Takie szczepienia przebiegają bezboleśnie: podaje się je drogą doustną dzieciom od ukończenia 6. do 24./32. tygodnia życia (w zależności od producenta). Cały cykl szczepienia obejmuje dwie lub trzy dawki, w zależności od producenta. Aktualnie w Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom należą do szczepień zalecanych, niefinansowanych ze środków znajdujących się w budżecie Ministerstwa Zdrowia.

Sprawdź też: Kalendarz szczepień w Polsce: kiedy obowiązkowe, bezpłatne i zalecane szczepienia dla dzieci do 2. roku życia

Środowisko pediatrów, neonatologów i wakcynologów jest zgodne, że szczepienie przeciwko rotawirusom jest priorytetowe i niezbędne do wprowadzenia dla całej populacji. Za szczepieniami przeciwko rotawirusom opowiedziały się również matki, wskazując barierę finansową jako główną przyczynę nieszczepienia dzieci przeciwko zakażeniom rota.

Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum apeluje do Ministra Zdrowia o rozszerzenie PSO właśnie o to szczepienie, które ochroni dzieci przed najpowszechniejszym wirusem, który jest plagą szpitali, żłobków, przedszkoli, a przede wszystkim przyczyną cierpienia najmłodszych. Gorączka, uporczywe wymioty i biegunka, które stają się udziałem dzieci i rodziców paraliżują życie rodziny. Inwestycja w profilaktykę jest najlepszą strategią wsparcia rodzin i oszczędności dla państwa.

Czytaj też: Poznań: Ruszają darmowe szczepienia przeciwko grypie w powiecie poznańskim

Szczepienie przeciwko rotawirusom na NFZ to tez oszczędności dla państwa

Szczepionka ta stanowi jedyny przykład wśród szczepień ochronnych, gdzie prognozowane oszczędności są wyższe niż koszty zakupu szczepionki przez państwo. Zainwestowane pieniądze publiczne na to szczepienie zwrócą się już po dwóch latach pod warunkiem zaszczepienia wszystkich nowo narodzonych dzieci. Czy Polska dołączy do krajów, które wybrały drogę inwestycji w profilaktykę?

Można szacować, że oszczędności netto płatnika publicznego będące wynikiem unikniętych hospitalizacji z powodu zakażeń rotawirusowych wyniosą 40 mln zł rocznie. Dodatkowe zyski przyniesie zwiększenie produktywności społeczeństwa o kolejne 40 mln zł wskutek uniknięcia zwolnień lekarskich rodziców opiekujących się chorymi dziećmi.

Szczepienie przeciwko rotawirusom: ceny

Obecnie jedna dawka szczepionki kosztuje rodzica nie mniej niż 280 zł. W zależności od preparatu procedurę trzeba powtórzyć dwa lub trzy razy, czyli łączny koszt za szczepienie malucha przeciwko rotawirusom kosztuję od 560 zł w górę.

Doświadczenia państw europejskich wskazują, że jedynie powszechne, bezpłatne szczepienia są gwarancją najwyższego odsetka zaszczepionych dzieci, a tym samym największych efektów populacyjnych. Przeciwko rotawirusom wszystkie zdrowe dzieci są już szczepione od wielu lat w: Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Grecji, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.