Szamotuły: Tu warto żyć, inwestować i odpocząć

Czytaj dalej
red

Szamotuły: Tu warto żyć, inwestować i odpocząć

red

Szamotuły to miejscowość położona 35 km na północny zachód od Poznania przy linii kolejowej Poznań – Szczecin, niespełna 300 km od morza, 300 km od gór, a także w sąsiedztwie Puszczy Nadnoteckiej. Położenie sprzyja rozwojowi gospodarczemu miasta i gminy, a także ruchowi turystycznemu. Przecinają się tutaj ważne szlaki komunikacyjne.

Szamotuły mają ok. 19 tys. mieszkańców, a wraz z wsiami liczą ok. 29 tys. Miasto zajmuje powierzchnię 10,11 km2 (gmina – 175,1 km2). Jest głównym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym, kulturalnym i oświatowym regionu. Znajduje się tu siedziba władz miejsko-gminnych oraz Starostwo Powiatowe. Gospodarka ma charakter rolno-przemysłowy, ponieważ najważniejszym bogactwem naturalnym są urodzajne gleby. Szamotuły posiadają cenne zabytki, bogatą bazę sportowo-rekreacyjną oraz wiele terenów zielonych. Położenie geograficzne oraz przynależność do aglomeracji poznańskiej owocuje poprawą infrastruktury komunikacyjnej oraz drogowej. Dojazd do autostrady A2 w znacznym stopniu ułatwia zachodnia obwodnica Poznania będąca częścią trasy ekspresowej nr 11 północ-południe, a biegnąca w odległości 18 km od Szamotuł.

Wszystkie te walory sprawiają, że zarówno miasto, jak i gmina, są atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, handlowców i turystów z kraju i zagranicy. To także doskonałe miejsce, aby tu zamieszkać i związać z nim swoje życie. Poza atrakcyjnym położeniem i rozwiniętą infrastrukturą Szamotuły posiadają to, czego może im pozazdrościć wiele innych miast. Jest to niepowtarzalny klimat. Wystarczy wejść na okazałą Starówkę, gdzie zostanie się otoczonym przez piękne kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Spacer wąskimi uliczkami zachowującymi dawny układ urbanistyczny wokół Rynku, to niezapomniany dotyk historii. Po drodze można spotkać np. gotycki kościół – bazylikę mniejszą czy basztę Halszki. Jeśli w sercu zabrzmią nam nuty Wacława z Szamotuł, nadwornego kompozytora króla Zygmunta Augusta, czy też strofy pierwszego miłosnego listu w języku polskim, jaki powstał w pierwszej połowie XV wieku w Szamotułach, to bez wątpienia poczujemy, że jesteśmy w miejscu wyjątkowym.

Szamotuły to również znani ludzie. Poza już wspomnianym Wacławem z Szamotuł z tego miasta pochodzą inni znani muzycy – bracia Philipp i Xaver Scharwenka, którzy tworzyli głównie muzykę fortepianową. W Szamotułach narodzili się również dwaj wielcy patrioci. Maksymilian Ciężki, powstaniec wielkopolski, oficer Wojska Polskiego, współtwórca sukcesu złamania szyfrów niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma” oraz Kanonik Henryk Szklarek-Trzcielski, oficer Wojska Polskiego, pułkownik, kapelan Armii Krajowej, powstaniec warszawski, duszpasterz powstańczy na Starówce, za zasługi odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Szamotuły mogą się poszczycić wieloma zabytkami. Najstarszym z nich jest gotycki kościół, jeden z ważniejszych obiektów architektury sakralnej w Wielkopolsce. W świątyni m.in. znajdują się relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Stanisława Biskupa.

Miasto oferuje bogatą paletę imprez kulturalnych i sportowych. Do największych wydarzeń należą koncerty noworoczne, Uliczny Festiwal Osobliwości „UFO”, plener rzeźbiarski oraz koncerty Scharwenkowskie. Sport to przede wszystkim Turniej Piłki Siatkowej Kobiet „Szamotuły Cup”, Samsung Półmaraton, wyścigi psich zaprzęgów oraz Międzynarodowy Festiwal Jeździecki Baborówko.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.