Monika Smól

Świętowali początki [zdjęcia]

Kamień z tablicą pamiątkową w Kokocku miał upamiętnić 100-lecie powstania Państwa Polskiego. Tak wygląda dziś. Fot. Biblioteka w Unisławiu Kamień z tablicą pamiątkową w Kokocku miał upamiętnić 100-lecie powstania Państwa Polskiego. Tak wygląda dziś.
Monika Smól

1050-lecie powstania Państwa Polskiego to okazja, by przypomnieć jak wyglądały obchody 1000-lecia w gminie Unisław.

Obchody te są nierozerwalnie związane z Chrztem Polski. Jak świętowano w 1966 roku w gminie Unisław?

W kronice Gromadzkiej Rady Narodowej zapisano

Rok 1966 przejdzie do historii jako rok 1000-lecia Państwa Polskiego. Dla uczczenia tej rocznicy, miejscowe przedsiębiorstwo budowlane zobowiązało się pobudować pawilon-szkołę na Brukach. Dnia 3 maja uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę, która będzie oddana do użytku na rozpoczynający się rok szkolny, tzn. 1 września.

Szkoła została oddana rok później.

W kronice Szkoły Podstawowej w Unisławiu czytamy z kolei: „Obchody 1000-lecia Państwa Polskiego zainaugurowano w tutejszej szkole w dniu 4.IV.66 r. eliminacjami recytatorskimi całej szkoły. Na program imprezy złożyło się: krótka prelekcja na temat 1000 lecia Państwa Polskiego, przemarsz przez środowisko uczniów wszystkich klas z transparentami i hasłami o tematyce 1000-lecia, recytacje i piosenki oraz występ chóru szkolnego. Komisja oceniająca wytypowała najlepszych recytatorów i piosenkarzy na eliminacje rejonowe w których wezmą udział szkoły z gromady Unisław i Dąbrowy Chełmińskiej".

W kronice Szkoły Podstawowej w Grzybnie również zapisano, że świętowano 16.01.1966 roku. Odbyło się spotkanie młodzieży z klas V-VIII z przedstawicielami ZBOWiD i Ludowego Wojska Polskiego. Zainaugurowało ono uroczystości związane z 1000-leciem Państwa Polskiego. Uczniowie klas starszych udekorowali klasy i korytarz. Podjęto przygotowania do przeprowadzenia konkursu pt. Turniej wiedzy o 1000-leciu Państwa Polskiego i konkursu o 500-leciu Pokoju Toruńskiego.

Najbardziej jednak do dziś widocznym upamiętnieniem 1000-lecia powstania Państwa Polskiego była inicjatywa terenowych władz i działaczy społecznych w Kokocku. Tam bowiem odsłonięto kamień z tablicą pamiątkową. W kronice Szkoły Podstawowej w Kokocku zapisano i udokumentowano to wydarzenie fotografiami, a także wycinkiem z „Gazety Pomorskiej”.

***
Za pomoc dziękuję pani Elżbiecie Jendrzejewskiej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Unisławiu.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.