Święto Pracy: Jak dziś wygląda sytuacja pracowników w Polsce? Problemy mają handlowcy, nauczyciele czy obcokrajowcy

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Święto Pracy: Jak dziś wygląda sytuacja pracowników w Polsce? Problemy mają handlowcy, nauczyciele czy obcokrajowcy

Mikołaj Woźniak

Wprowadzenie niedziel bez handlu, to najważniejsza zmiana mijających miesięcy, która dotyczy pracowników. Poza tym były zmiany w prawie emerytalnym i pracy. To jednak nie koniec postulatów pracowników. Przy okazji nadchodzącego Święta Pracy - przypominamy najważniejsze.

Ostatnie miesiące przyniosły wiele zmian, które wpłynęły na pracowników i rynek pracy. Ci pierwsi nadal walczą jednak o realizację kilku postulatów.

- W handlu przede wszystkim udało się wywalczyć wolne niedziele. Poza tym podniesiona została pensja minimalna, a także uregulowano minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych do 13 zł za godzinę

- wylicza Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność. Dodaje, że obniżenie wieku emerytalnego miało pozytywny wpływ szczególnie na kobiety, które chętnie korzystają teraz z emerytury od 60. roku życia.

Nadal jest jednak wiele do poprawy: - Powinny się zmienić warunki i standardy pracy. Są dużo gorsze niż na Zachodzie. Pracownik w Polsce wykonuje dwukrotnie więcej obowiązków, za czterokrotnie niższe wynagrodzenie - tłumaczy Bujara.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Jakich zmian oczekują pracownicy?
 • Przedstawiciele którego zawodu uważają propozycje rządu za "żenujące"?
 • Komentarz dziennikarza?

 

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.