Świadczenia z ZUS. Rekordowe renty w skali kraju wypłacane są w Wielkopolsce

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
MIKO

Świadczenia z ZUS. Rekordowe renty w skali kraju wypłacane są w Wielkopolsce

MIKO

Najwyższą rentę w kraju wypłaca ZUS w Pile, drugą w kolejności I oddział w Poznaniu, a trzecią krakowski oddział ZUS. Najwyższe świadczenie rentowe wypłacane przez pilski ZUS wynosi 27 338 zł brutto, poznański oddział wypłaca rentę w wysokości 19 090 zł, w Krakowie to 17 695 zł.

Przyzwyczailiśmy się do określenia „skromna renta”, „ubogi rencista” itp., kwoty więc mogą zdumiewać. Opublikowana kilka dni temu przez „Fakt” tabela najwyższych rent (brutto) wypłacanych przez ZUS wywołuje niemałe emocje. Jak to możliwe, że są to aż tak wysokie wypłaty?

Renty z powodu niezdolności do pracy mogą być rentami wypadkowymi lub tymi wypłacanymi z racji na ogólny stan zdrowia.

- Najwyższe renty, które wypłaca ZUS, to renty wypadkowe, czyli renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem w pracy lub chorobą zawodową - wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce

- W przypadku renty wypadkowej, wskaźnik jej podstawy wymiaru nie jest ograniczony do 250 procent, tak jak się to dzieje przy obliczaniu rent z ogólnego stanu zdrowia. Jeśli ktoś miał bardzo wysokie zarobki, przy obliczaniu podstawy wymiaru renty, jego wskaźnik może być więc znacznie wyższy.

Nieograniczona składka wypadkowa

Renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową przysługuje, jeśli spełnione są trzy warunki:

Wysokość tego rodzaju renty ZUS ustala od przeciętnej wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe. A ta nie podlega ograniczeniu do tak zwanej 30-krotności.

Przekroczenie rocznej wysokości składek (trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy) dotyczy jedynie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Od nadwyżki ponad tę kwotę nie przekazuje się już za ubezpieczonego składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, natomiast składka wypadkowa nie jest w ten sposób ograniczana. Dlatego właśnie wskaźnik renty wypadkowej nie jest ograniczony do 250 procent.

Renty z tytułu ogólnego stanu zdrowia podlegają natomiast takiemu ograniczeniu, nie są już więc aż tak wysokie. Te najwyższe wynoszą ok. 5-7 tys. zł. Ich wysokość zależy, tak jak emerytur ustalanych na starych zasadach, od długości stażu i wysokości zarobków.

Maleje liczba rencistów

Renciści, którzy osiągną wiek emerytalny, z urzędu przechodzą na emeryturę. Renty przyznawane są zazwyczaj na czas określony i nie tak łatwo je dostać. W grudniu 2017 r. rentę z powodu niezdolności do pracy pobierało z ZUS 814,2 tys. osób, w listopadzie 2018 - 757,8 tys.

W trzecim kwartale 2018 r. przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy wynosiła ponad 1700 zł, natomiast przeciętna renta z tytułu niezdolności w związku z wypadkiem w pracy lub chorobą zawodową ponad 3 tys. zł.

MIKO

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.