Strzeszyn: We wrześniu pierwszą rocznicę uczci przedszkole nr 77

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
red.

Strzeszyn: We wrześniu pierwszą rocznicę uczci przedszkole nr 77

red.

Największą inwestycją oświatową w tej części Poznania była budowa przedszkola dla 250 dzieci na Strzeszynie. To najnowocześniejsza i jedna z największych placówek w mieście

Przedszkole nr 77 na Strzeszynie wybudowano za ponad 9 mln zł. Według prezydenta Jacka Jaśkowiaka dla tej części Poznania i mieszkających tu młodych rodzin była to inwestycja strategiczna i niezbędna. Dzięki niej w nowym przedszkolu rok szkolny 2017/2018 mogło rozpocząć 250 dzieci.

Doskonałe warunki

Działające od prawie roku przedszkole zlokalizowane jest wzdłuż ulicy Marka Hłaski, przy skrzyżowaniu z ulicą Haliny Poświatowskiej. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2016 roku i zakończyła zgodnie z zaplanowanym harmonogramem w sierpniu 2017.

- Decyzję o tej inwestycji podjęliśmy błyskawicznie. Jest też w pewnym sensie symboliczna, bo to pierwsza autopoprawka złożona w 2015 roku do zastanego przez nas budżetu. Sposób jej realizacji to przykład sprawnego zarządzania

- przekonywał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

To pierwszy tego typu projekt w mieście. W nowej placówce utworzono 10 pełnowymiarowych sal dydaktycznych (każda dla 25 dzieci), wszystkie z własnymi toaletami i zapleczem. W przedszkolu jest też osobna szatnia, sala do zajęć korekcyjnych, kuchnia i dział administracyjny. Wokół przedszkola powstał też ogrodzony i monitorowany ogród z boiskiem i placem zabaw.

- Dla tej części Poznania to inwestycja strategiczna. Mieszkańcom Strzeszyna bardzo brakowało tej placówki - mówi w trakcie otwarcia Jacek Jaśkowiak.

Ze względu na swoje położenie Strzeszyn jest atrakcyjny szczególnie dla młodych rodzin z dziećmi, dlatego przedszkole, gwarantujące dobre warunki i wysoki poziom edukacji, jest tam bardzo potrzebne.

- To jedna z wielu inwestycji oświatowych, realizowanych w naszym mieście w tej kadencji samorządu. Cieszymy się, że przedszkole powstało w terminie. Dzieci otrzymują nowoczesną, dobrze zorganizowaną przestrzeń

- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wraz z budową przedszkola w ciągu ulic Stachury, Poświatowskiej oraz Hłaski, za niemal 3 mln zł wybudowano drogi dojazdowe do placówki wraz z układem ścieżek rowerowych i chodników.

Zajęcia dodatkowe

- Zapewniamy dzieciom zajęcia z logopedą oraz gimnastykę korekcyjną. Dodatkowo rytmikę w formie zajęć taneczno-wokalnych. Są też szachy i zabawy sportowe z elementami koszykówki - zachęca Elżbieta Przybylak, dyrektor Przedszkola nr 77 na Strzeszynie.

W przedszkolu powstał kącik teatralny, odbywają się również płatne zajęcia dodatkowe, które zostały uruchomione na życzenie rodziców, m.in. taniec narodowy, balet, taniec nowoczesny, karate, piłka nożna i judo. Dyżuruje tu także psycholog.

Jak było kiedyś i co dalej?

Dotychczas jedyne przedszkole samorządowe w okolicy (nr 121) funkcjonowało w starym budynku przy ul. Biskupińskiej. Sytuacja demograficzna wymusiła utworzenie dodatkowych oddziałów zamiejscowych przedszkola w szkole przy ul. Hezjoda. Ze względu na to, iż baza lokalowa obu placówek oświatowych jest niewystarczająca, wiele dzieci zmuszonych było do korzystania z przedszkoli w innych rejonach miasta, w tym m.in. z Przedszkola nr 77 przy ul. Mickiewicza, które właśnie zostało przeniesione do nowego budynku na Strzeszynie i bardzo poprawiło sytuację mieszkających tu rodzin.

Ale na tym nie koniec lepszych czasów dla oświaty. W tym rejonie, w latach 2019-2021, planowana jest także budowa szkoły
.

red.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.