Bartosz Wojsa

Strajk nauczycieli: rozmowy związków z rządem nie powiodły się. W czwartek czwarty dzień strajku pracowników oświaty

Strajk nauczycieli: rozmowy związków z rządem nie powiodły się. W czwartek czwarty dzień strajku pracowników oświaty Fot. Jolanta Pierończyk
Bartosz Wojsa

Trzecie podejście rządu do rozmów z przedstawicielami ZNP i Forum ZZ zakończyło się fiaskiem. Związkowcy odrzucili propozycję podpisania porozumienia i odmówili wstrzymania strajku na czas egzaminów gimnazjalnych. Te, mimo braków kadrowych, udaje się jednak do tej pory przeprowadzić.

Z informacji, które otrzymaliśmy do tej pory wynika, że egzaminy gimnazjalne odbyły się bez przeszkód we wszystkich szkołach w województwie śląskim - komentował w środę 10 kwietnia w rozmowie z nami Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, tuż po zakończeniu pierwszego dnia egzaminów gimnazjalnych. Prawie 38 tys. uczniów w Śląskiem o godz. 9.00 przystąpiło do testu z części humanistycznej: języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

Egzaminy udało się zorganizować mimo trwającego wciąż strajku nauczycieli i braków kadrowych, a to wszystko ze względu na osoby, które zgłaszały do kuratoriów oświaty chęć pracy w komisjach nadzorujących testy.

- Zgłosiło się do nas ponad 500 osób chcących pomóc nam zorganizować egzaminy - mówiła we wtorek Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.

Jak przyznają dyrektorzy szkół, zorganizowanie nowych członków komisji i przeszkolenie ich w tak krótkim czasie nie było łatwe. Na podobne trudności mogą więc napotkać także dziś i jutro, kiedy uczniowie będą pisać egzaminy kolejno z części matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego nowożytnego.

Nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwa strajk nauczycieli. We wtorek odbyło się trzecie już spotkanie strony rządowej z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Nie doszło jednak wówczas do podpisania żadnego porozumienia. - Po raz kolejny zaproponowano nam te same rozwiązania, które padły już wcześniej, a na które się nie zgadzamy - mówił Sławomir Broniarz, szef zarządu głównego ZNP.

Jedynym związkiem, który już w minioną niedzielę zgodził się na podpisanie porozumienia, była oświatowa Solidarność. Szef „S”, Ryszard Proksa, spotkał się jednak z falą krytyki, a niektórzy związkowcy należący do Solidarności zapowiedzieli odejście ze struktur. Teraz część oddziałów „S” żąda dymisji Proksy. Stosowne oświadczenia wystosowała już nawet śląsko-dąbrowska oświatowa Solidarność.

- Zdecydowana większość naszych związkowców przyłączyła się do strajku nauczycieli - mówi Lesław Ordon, szef oświatowej „S” w Śląskiem.

Na bieżąco o przebiegu strajku nauczycieli w naszym regionie piszemy codziennie na dziennikzachodni.pl.

Ogólnopolski strajk nauczycieli trwa od poniedziałku. Dziś rozpoczyna się czwarty dzień strajku pracowników oświaty

Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.