Stary Rynek będzie miejską perełką - czekamy do 2021 roku, gdy zakończy się remont płyty rynku

Czytaj dalej
Fot. Demiurg
red

Stary Rynek będzie miejską perełką - czekamy do 2021 roku, gdy zakończy się remont płyty rynku

red

Ścisłe centrum Poznania pięknieje. Jednak na generalną zmianę poznaniacy będą musieli poczekać do 2021 roku, kiedy to zakończy się remont płyty Starego Rynku. Wtedy ta część miasta stanie się prawdziwą perełką

- Zależy nam na tym, by Stary Rynek był przestrzenią przyjazną dla wszystkich mieszkańców Poznania oraz turystów i nie stracił przy tym swojego zabytkowego charakteru - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Zmiany są konieczne, by bez problemu mogli poruszać się po nim piesi w każdym wieku, seniorzy, rodzice z dziećmi w wózkach oraz osoby z niepełnosprawnościami

- mówi prezydent.

Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwają już prawie trzy lata. Najpierw odbyły się debaty, dotyczące wyglądu rynku. Gdy poznano społeczne oczekiwania, ogłoszono przetarg na opracowanie koncepcji przebudowy płyty Starego Rynku, który wygrała pracownia architektoniczna Demiurg. Koncepcja i program funkcjonalno-użytkowy są już dawno gotowe.

Nowa stara kostka

Koszty inwestycji szacuje się na 55,5 mln zł. Miasto stara się o dofinansowanie unijne w wysokości 30 mln

Stary Rynek będzie miejską perełką - czekamy do 2021 roku, gdy zakończy się remont płyty rynku
Demiurg

zł. - Wniosek uzyskał pozytywną ocenę formalną. Teraz czekamy na decyzję zarządu województwa wielkopolskiego, czy dostaniemy dotację. Spodziewamy się, że nastąpi to jesienią - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. - Gdy wszystko dobrze pójdzie, jeszcze w tym roku przetestujemy ułożenie nawierzchni z obecnego materiału kamiennego.

Próba ma wykazać, czy uda się uzyskać idealnie równą powierzchnię z istniejącej kostki.

- Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy kamienie należy szlifować czy nie

- wyjaśnia M. Wiśniewski. I dodaje: - Miejska konserwator zabytków nie jest zwolenniczką szlifowania, bo uważa, że kostka na tym straci. Niektórzy jednak twierdzą, że warto to zrobić, ponieważ będzie wygodniej po niej chodzić.

Taki wariant wybrano w przypadku remontu Woźnej, Wodnej i Ślusarskiej, gdzie położono zeszlifowaną kostkę. - Planowane prace mają przywrócić funkcjonalność nawierzchni Starego Rynku, ale równie ważne jest zachowanie jej wartości historycznej i klimatu tego miejsca - zaznacza Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

Jedno jest pewne: wykorzystany zostanie istniejący materiał kamienny. - Nie jest to bruk historyczny, bo ten oryginalny wywieziono w PRL-u do NRD. Ten na rynku ściągnięto w latach 60. ubiegłego stulecia z Głogowskiej - przypomina Mariusz Wiśniewski. - Pracownia Demiurg przeprowadziła inwentaryzację kostek brukowych na Starym Rynku. Niektóre są idealnie proste, inne obłe. Nie wszystkie zostaną więc wykorzystane.

- Płyta zostanie wyłożona wyselekcjonowaną kostką zdjętą z płyty Starego Rynku, a braki uzupełnione brukiem z magazynów ZDM. Spoiny między kostkami będą dokładnie wypełnione, by powierzchnia była równa - uspokaja zastępca prezydenta Poznania.

Pasaż kultury

W przyszłym roku miasto planuje przygotować projekt techniczny i uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia, tak by na przełomie 2019 i 2020 roku móc ogłosić przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji. Realizacja potrwa dwa lata.

- Remont będzie podzielony na etapy, by w trakcie prac rynek był dostępny dla mieszkańców i turystów, a znajdujące się tutaj instytucje i przedsiębiorcy mogli działać

- mówi M. Wiśniewski.

Chodnik wokół rynku zostanie wykonany z obecnych płyt granitowych i wyrównany. Znajdzie się on prawie na poziomie płyty rynku - różnica wysokości może wynieść maksymalnie 2 cm. Dzięki temu ogródki restauracyjne nie będą musiały stać na podestach - będzie można je instalować bezpośrednio na płycie.

Stary Rynek będzie miejską perełką - czekamy do 2021 roku, gdy zakończy się remont płyty rynku
Demiurg

- Planujemy również wymianę mediów podziemnych. Właściciele nieruchomości będą mogli podłączyć się do nowej infrastruktury - zapowiada Wiśniewski.

Przewidywany jest również remont pomieszczeń Galerii Arsenał. Ulica Jana Baptysty Quadro zostanie przekształcona w pasaż kultury. Znajdzie się tutaj miejsce na ustawienie sceny oraz mebli miejskich. - Pojawi się także rozsuwany dach, aby niezależnie od pogody można było organizować wydarzenia artystyczne i kulturalne - wyjaśnia M. Wiśniewski.

Zaplanowano małą architekturę. W płycie rynku zostaną umieszczone gniazda elektryczne, dzięki którym, w przypadku organizowania różnego rodzaju imprez, nie trzeba będzie ciągnąć kilometrów kabli przez rynek. Prąd zostanie też doprowadzony do ogródków.

Przed domkami budniczymi staną lampy i siedziska, a przy Wadze Miejskiej i po obu stronach Odwachu przewidziano wyspy zieleni, będzie więc można odpocząć w cieniu drzew. - Dawniej w okolicach Arsenału były drzewa - przypomina M. Wiśniewski.

Jest bezpieczniej

Sporo kamienic przy Starym Rynku już odnowiono, w innych - prace są aktualnie prowadzone. Przykładem może być kamienica, w której znajduje się restauracja Ratuszowa. Trwają przygotowania do odnowienia budynku na narożniku Paderewskiego i Szkolnej.

- Będziemy zachęcać i wspierać właścicieli nieruchomości, by prace prowadzili równolegle z modernizacją płyty rynku

- mówi M. Wiśniewski.

Zmienia się też wygląd uliczek dochodzących do rynku. W ostatnim czasie cztery z nich zyskały nową nawierzchnię. Wokół rynku uspokojono ruch samochodowy, uporządkowano miejsca parkingowe. Już teraz widać efekty przyjętej w 2017 r. przez Radę Miasta Poznania uchwały „Park kulturowy Stare Miasto”, która obejmuje obszar tzw. miasta średniowiecznego w murach, czyli Stary Rynek i ulice od niego odchodzące.

Reguluje ona między innymi wielkość reklam, szyldów, kolorystykę fasad kamienic, eliminuje z tego obszaru działania niepożądane (np. zachęcanie przechodniów do odwiedzenia klubów erotycznych, „żywe” reklamy, reklamy zasłaniające

Stary Rynek będzie miejską perełką - czekamy do 2021 roku, gdy zakończy się remont płyty rynku
Demiurg

kamienicę). Przepisy, dotyczące między innymi nagabywania, od razu weszły w życie, na wymianę szyldów i reklam przedsiębiorcy dostali rok.

W tym roku na terenie Starego Miasta wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach po godzinie 22.

- Poprawa jest odczuwalna, jest spokojniej

- uważa prezydent Wiśniewski. - Ponadto wspólne działania służb miejskich i policji spowodowały znaczne zmniejszenie się przestępczości w tej części Poznania - jest o 40 procent mniej włamań, rozboje spadły o 60 procent.

W ostatnim czasie zyskała nie tylko najbliższa okolica Starego Rynku. Za 3 mln zł przebudowano ul.Rybaki. Ma ona nową nawierzchnię, kanalizację deszczową, oświetlenie, szersze chodniki, więcej zieleni, drzew oraz ławki. Dla okolicznych mieszkańców zarezerwowano miejsca postojowe.

- Uważam, że modernizacja płyty Starego Rynku będzie ukoronowaniem wszystkich zmian zachodzących w tej części Poznania - mówi M. Wiśniewski.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.