Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego i wymień go wcześniej!

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Bogna Kisiel

Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego i wymień go wcześniej!

Bogna Kisiel

Około 90 tysięcy poznaniaków powinno w tym roku wymienić dowód osobisty. Głównym powodem jest koniec ważności dokumentów, które zostały wydane w 2007 roku. Jeśli nie chcemy stać w kolejkach, lepiej zrobić to wcześniej. - Zapraszamy teraz, bo w tej chwili nie ma dużych kolejek - zachęca Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych w poznańskim magistracie.

Kto pamięta książeczkowe dowody osobiste? Pewnie nieliczni. Ich ważność skończyła się 31 grudnia 2007 r. Z pewnością jednak tym, którzy wymieniali dokument na ostatnią chwilę, utkwiły w pamięci gigantyczne kolejki w Urzędzie Miasta przy ul. Libelta. To właśnie ta grupa powinna sprawdzić kiedy mija ważność ich dokumentów.

Kończy się ważność

– Szacujemy, że około 90 tys. osób powinno w tym roku wymienić dowód – mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych

– Głównym powodem jest koniec ważności dowodów wydanych w 2007 r., ale także zmiana danych. Ponadto nie obowiązuje już rejonizacja, dlatego w naszym urzędzie dowody wymieniają mieszkańcy ościennych gmin, ale może to zrobić także mieszkaniec Krakowa czy Rzeszowa.

Dyrektor Pelczarski przypomina też, że zmiana adresu zameldowania nie jest podstawą do wymiany dowodu. Na koniec lipca poznański urząd wymienił ok. 45 tys. dowodów. Drugie tyle musi zrealizować przez najbliższe pięć miesięcy. – Średnio wpada 9 tys. miesięcznie. Tyle jesteśmy w stanie obsłużyć bez problemu – zapewnia B. Pelczarski. – Znając jednak życie, to po wakacjach rozpocznie się szturm, choć takich tłumów jak w 2007 r., kiedy to ludzie stali przed budynkiem, nie spodziewamy się.

Dyrektor zapewnia, że wydział przygotował się do tego zadania. Pracownicy, prowadzący inne sprawy, zostali przeszkoleni, by w razie potrzeby pomóc tym, którzy na stałe zajmują się dowodami. – Usprawniliśmy pewne rzeczy, zmieniły się też systemy – dodaje B. Pelczarski. – Jeśli normalnie wymieniamy ok. 6-7 tys. dowodów miesięcznie, to nie powinno być dużego kłopotu z 12 tys.

Na razie nie ma kolejek

Jeżeli komuś ważność dowodu kończy się np. w listopadzie, to nie musi czekać, może teraz złożyć wniosek o wymianę.

– W tej chwili nie ma dużych kolejek. Wyjątkiem są poniedziałki, a w pozostałe dni lepiej przyjść od rana. Pracujemy od 7.30, bo około południa robi się tłoczno

– zachęca B. Pelczarski.

Termin wizyty w urzędzie najlepiej jest zarezerwować. Można to zrobić maksymalnie z 30-dniowym wyprzedzeniem przez internet lub dzwoniąc do POZnan Kontakt pod nr 61 646 33 44 (61 19 115) w poniedziałki w godz. 7.30-17; od wtorku do piątku w godz. 7.30-15.30.

Warto też wiedzieć, że po połączeniu dwóch wydziałów (spraw obywatelskich i komunikacji), klienci obsługiwani są w trzech miejscach przy: Libelta 16/20, Gronowej 22a oraz 28 Czerwca 1956r. nr 404 (w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa). – Na Dębcu działają dwa stanowiska do obsługi klientów. Zaletą tej lokalizacji są bezpłatne miejsca parkingowe – wskazuje B. Pelczarski. I dodaje: – Pamiętajmy, że dowód odbieramy tam, gdzie złożyliśmy wniosek.

W siedzibie wydziału przy ul. Libelta we wtorek nie było kolejek.
Łukasz Gdak – W tej chwili nie ma dużych kolejek. Wyjątkiem są poniedziałki - mówi Bartosz Pelczarski.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można też złożyć elektronicznie. – Kilka tygodni temu strona obywatel.gov.pl została mocno unowocześniona. Zajmuje to minutę – twierdzi B. Pelczarski. – Trzeba jednak mieć profil zaufany, który można zdobyć na kilka sposobów, najprościej za pomocą bankowości elektronicznej.

Coraz więcej jest banków, na stronach których można założyć profil zaufany i potwierdzić go bez konieczności wizyty w banku czy urzędzie. – Dziennie przyjmujemy ok. 40 wniosków elektronicznych – mówi B. Pelczarski. – To prawda, że po dowód trzeba pojawić się osobiście, ale zawsze jest to jedna wizyta, a nie dwie.

Do wniosku należy dołączyć zdjęcie, które musi spełniać określone wymogi (Nie może to być selfie z wakacji, a takie fotografie też się zdarzają).

– Jeśli ktoś zgubił dowód, to musi też wypełnić formularz utraty dokumentów – zaznacza B. Pelczarski.

W ciągu 30 dni nowy dowód powinien być gotowy do odbioru, obecnie realnie trwa to ok. dwóch tygodni. – Każdy dostaje numer wniosku, po wprowadzeniu go do systemu obywatel.gov.pl dowiemy się , czy dokument jest już gotowy – wyjaśnia B. Pelczarski.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.