Sprawa Juliana: RPO Adam Bodnar interweniuje u ministra Ziobry

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Łukasz Cieśla

Sprawa Juliana: RPO Adam Bodnar interweniuje u ministra Ziobry

Łukasz Cieśla

Chory na schizofrenię Julian od maja przebywa w areszcie. Wpadł w psychozę, próbował się zabić. Właśnie wsparł go Rzecznik Praw Obywatelskich, który interweniuje u ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

- Pobyt w areszcie osoby w stanie ostrej psychozy, należy traktować jako naruszenie praw konstytucyjnych

- tak sprawę Juliana komentuje Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Julian trafił za kratki wskutek decyzji sądu, a jego izolacji domagała się poznańska prokuratura. Teraz RPO pisemnie wystąpił do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Chce poznać jego stanowisko. Zdaniem RPO chory psychicznie student po zatrzymaniu i aresztowaniu mógł być nieludzko traktowany. Łamałoby to również konwencje międzynarodowe.

Zapinany w pasy

O sprawie Juliana pisaliśmy już w „Głosie Wielkopolskim”. W marcu został pierwszy raz aresztowany za nękanie byłej dziewczyny: wysyłał jej SMS-y, miał ją obserwować, a w końcu wyrwał telefon w trakcie kłótni. Prokuratura uznała, że konieczny jest areszt. Sąd się zgodził.

Jak wynika z pisma RPO, Julian choruje na schizofrenię od 9 lat. Po marcowym aresztowaniu trafił do celi przy ul. Młyńskiej. Za kratkami miał urojenia prześladowcze, podejmował próby samobójcze. Po zażaleniu obrońcy Juliana, w kwietniu sąd zwolnił go z aresztu, ale jednoznacznie zakazał mu zbliżania się do byłej dziewczyny. Zakaz złamał. Pod koniec kwietnia zbliżył się do młodej kobiety, doszło do awantury. Julian po tamtym zdarzeniu trafił do szpitala. Gdy go opuszczał na początku maja, został ponownie zatrzymany i aresztowany. W celi przebywa do tej pory.

Co tak bardzo zbulwersowało Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie Juliana i co proponuje w sprawie jego przeszłości? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Łukasz Cieśla

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.