Tomasz Maleta

Spadek po masakrze

Al Capone, jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich gangsterów Al Capone, jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich gangsterów
Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety

W powszechnej świadomości 14 lutego to tylko jedno - święto zakochanych. Tego dnia przypada też rocznica wydarzenia, które było kulminującym momentem bezprawia gangsterskiego w USA. 88 lat temu ludzie Ala Capone’a wykończyli w Chicago konkurencyjni gang w walce o pomnażania majątków będących pokłosiem prohibicji.

Warto pamiętać, że oprócz Włochów swoisty talent do alkoholowych interesów wykazywali również Polacy. Polskie grupy przestępcze kontrolowały 12 procent produkcji alkoholu w Nowym Jorku.

Sam Al Capone został aresztowany w maju 1929 roku dzięki nieustępliwej postawie agenta FBI Eliota Nessa, który „wsadził” jednego z najgroźniejszych gangsterów za... oszustwa podatkowe. To wtedy narodziła się zasada: jeśli nie możesz skazać kogoś za to, co chcesz, to skaż go za najbardziej błahą sprawę. Maksyma ta często była wykorzystana do rozprawy z przeciwnikami systemów totalitarnych. I mimo ich upadku nadal jest żywa.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.