Spada meteoryt - pomyśl życzenie

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Spada meteoryt - pomyśl życzenie

Leszek Kalinowski

Po raz kolejny będziemy mogli sięgnąć gwiazd?
12 sierpnia wieczorem Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus oraz Lubuskie Muzeum Wojskowego zapraszają na wydarzenie pod hasłem „Noc spadających gwiazd” – wspólne oglądanie roju Perseidów na terenie Muzeum. Do podziwiania tego wyjątkowego zjawiska nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wpatrywać się w jak największy obszar nieba.

Co tak naprawdę oznacza sformułowanie „noc spadających gwiazd”?
Deszcz meteorów to potocznie noc spadających gwiazd - zjawisko polegające na jednoczesnym przelocie przez atmosferę ziemską wielu meteorów należących do tego samego roju meteorów. W 2017 roku mamy szansę aż 11 razy podziwiać spadające gwiazdy. Najsłynniejszymi i najbardziej spektakularnymi są letnie deszcze Perseidów. Deszcz meteorytów najbardziej widowiskowy jest w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy to możemy podziwiać letnie deszcze Perseidów. Jest to doskonała okazja do wypowiedzenia życzenia. Im więcej meteorów podczas nocy spadających gwiazd, tym więcej życzeń możemy wypowiedzieć!

Jaki związek z rojem meteorów ma Św. Wawrzyniec, a raczej jego łzy?
W okolicach największej aktywności Perseidów przypada dzień (10 sierpnia) męczeńskiej śmierci Wawrzyńca. Obserwowane meteoroidy w kontakcie z atmosferą spalają się, stając się wtedy meteorytami i wyglądają jak łzy. Co ciekawe, niektóre z nich mogą się przedostać przez atmosferę i spaść na Ziemię jako meteoryt. Największym odnalezionym w Polsce, jest meteoryt Morasko. Waży on 261 kilogramów, a swoją nazwę zyskał za sprawą miejsca upadku. Być może tej nocy i my zyskamy swój własny meteoryt?
O której powinniśmy się pojawić w Drzonowie?
Początek „Nocy spadających gwiazd” o 20.00, wydarzenie potrwa do 1.00 w nocy.

Co znajdzie się w programie?
W programie m.in.: projekcje filmowe, pokazy astronomiczne, ognisko, tradycyjna grochówka i nocne zwiedzanie Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Jeśli pogoda nie dopisze i obserwacja nieba nie będzie możliwa, to o tym, co dzieje się na niebie opowiedzą astronomowie z zielonogórskiego Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus.

A jak dojedziemy na imprezę?
Do Drzonowa będzie można dojechać specjalną linią autobusową. Z dworca PKP autobus wyruszy o 19.30 i 20.30, a z kolejnych przystanków odjedzie: centrum – 19.32, 20.32, elżbietanki – 19.34, 20.34, Dąbrówki – 19.36, 20.36, Łużycka – 19.38, 20.38, Francuska – 19.40, 20.40, Drzonów - 20.00 i 21.00. Powrót o 23.30 i pół godziny po północy.
Dziękuję za rozmowę.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.