Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Smog sam zniknie? Polacy rezygnują z węgla przez jego rosnące ceny

Czytaj dalej
Fot. Aneta Zurek / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Smog sam zniknie? Polacy rezygnują z węgla przez jego rosnące ceny

Zbigniew Bartuś

Co najbardziej zdrożało w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat? Masło i… węgiel. Ten ostatni przestaje być najtańszym źródłem ciepła. Przy dobrze ocieplonym budynku już teraz się nie opłaca. A rząd chce dać dziesiątki miliardów na ocieplenie prywatnych domostw.

W 2016 r. gospodarstwa domowe kupowały węgiel średnio po 780 zł za tonę, a w zeszłym roku już po 887 zł, przy czym w sezonie grzewczym w niektórych regionach cena przebiła 1000 zł. Węgiel szybko traci przez to atrakcyjność jako – najtańsze dotąd – źródło ciepła. W wielu miejscach bardziej opłaca się podłączyć dom do miejskiej sieci lub nawet przejść na gaz.

- To nieodwracalny proces, zwłaszcza że węgiel z polskich kopalń, zasiarczony i wydobywany w coraz trudniejszych warunkach, nie będzie taniał. Jest wręcz masa powodów, by nadal drożał – mówi dr Daria Kulczycka, ekspert Konfederacji Lewiatan ds. energetyki.

Działacze antysmogowi uważają, że – jeśli polski rząd nie zaingeruje w ceny rynkowe (jak to ostatnio zrobił z energią elektryczną) – to problem smogu zniknie szybciej, niż pierwotnie zakładano, „bo węgiel dobije się sam”.

– Żadne apele i zakazy nie oddziałują na ludzi tak bardzo, jak argumenty ekonomiczne – przyznaje dr Kulczycka.

Efekty już widać. Jak podaje Agencja Rozwoju Przemysłu, sprzedaż węgla w grudniu 2018 r. wyniosła 4,78 mln t i była najniższa w historii (rok wcześniej w tym samym czasie przekroczyła 5,44 mln t). Rosną zapasy (z 1,68 mln w 2017 do 2,46 mln w 2018 r.), mimo że polskie kopalnie fedrują coraz mniej. Równocześnie rośnie import węgla z zagranicy: według ARP, od stycznia do końca listopada 2018 r. sprowadzono go do Polski prawie 18 mln ton, o 6,3 mln ton więcej niż w tym samym okresie 2017 r., głównie z Rosji i okupowanej przez nią części Ukrainy. Ów gigantyczny wzrost dotyczył węgla spalanego głównie przez państwowe spółki energetyczne...

W dalszej części artykułu:

 • Czy węgiel będzie droższy?
 • Ile kosztuje ciepło z sieci?
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew Rusek

Drożeje węgiel, więc bardzo podrożeje prąd. To, co zrobił PiS to nic innego, jak odroczenie podwyżki cen prądu, która nastąpi z rocznym opóźnieniem, ale będzie naprawdę duża. Może by lepiej było, gdyby teraz prąd podrożał np. o 30%, niż zamrożenie ceny prądu, skutkujące po roku podwyżką cen np. o 80%. Prąd w Polsce wytwarzany jest głównie z węgla ('czysta energia" to margines) oraz bilans energetyczny kraju jest raczej napięty - wystarcza bardzo upalne i długie lato, wysuszone koryta rzek, by wprowadzono 20-ty stopień zasilania.

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.