Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Seniorzy w kleszczach długów: pożyczają na leczenie i mieszkania dla dzieci. Mają coraz większe problemy ze spłatą. A raty wkrótce wzrosną!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Seniorzy w kleszczach długów: pożyczają na leczenie i mieszkania dla dzieci. Mają coraz większe problemy ze spłatą. A raty wkrótce wzrosną!

Zbigniew Bartuś

4,1 mln zł wynoszą zaległe długi 66-letniej emerytki z podkrakowskiej Przegini. To seniorski rekord Małopolski, w każdym razie wśród osób figurujących w głównych rejestrach: BIG InfoMonitor i BIK. Trafiło tam już ponad 20 tys. Małopolan, w tym kilkanaścioro z zaległymi zobowiązaniami przekraczającymi milion złotych. Problem nabrzmiewa, a gdy wkrótce wzrośnie oprocentowanie pożyczek, grozi nam spirala długów.

Liczba osób powyżej 64 roku życia w rejestrach zadłużonych zwiększa się ostatnio dwa razy szybciej niż osób w pozostałych grupach wiekowych: tylko w pierwszym półroczu przybyło ich 11,5 tys. - Jeszcze szybciej urosła ogólna kwota zadłużenia, jak i kwota zaległości przypadających na seniora. Ta ostatnia wynosi już ponad 21,2 tys. zł – wylicza szef BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Wyjaśnia, że w zestawieniach dłużników ujęte są osoby mające ponad 30-dniowe opóźnienia w opłatach powyżej 200 zł (od jednego wierzyciela).

We wspomnianych rejestrach dłużników figuruje ponad 345 tys. seniorów (w pół roku przybyło 11,5 tys.), a ich zaległości wynoszą blisko 7,3 mld złotych. W Małopolsce takich dłużników 65+ jest już ponad 20 tys., a ich zaległość sięga 438 mln zł. Lwia część tej kwoty to długi wobec banków i firm pożyczkowych, reszta to nieuregulowane rachunki za telefon, media i czynsz.

Czytaj więcej:

 • Drogi leki, niskie dochody
 • Raty niebawem wzrosną!
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.