Seniorzy cierpią na samotność, zwłaszcza w Wielkanoc. Wystarczy 50 zł, by zapewnić posiłek i bliskość w święta

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Hubert Ossowski

Seniorzy cierpią na samotność, zwłaszcza w Wielkanoc. Wystarczy 50 zł, by zapewnić posiłek i bliskość w święta

Hubert Ossowski

Wielkanoc to czas, którego nie powinno spędzać się samemu. Wie o tym Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które wspiera seniorów w Poznaniu. Podczas tegorocznej Wielkanocy seniorzy dostaną wielkanocny koszyczek, ale też coś ważniejszego – bliskość drugiego człowieka.

Trwająca od roku pandemia COVID-19 jest szczególnie bolesna dla seniorów. Wielu z nich od dłuższego czasu nie opuściło swoich mieszkań. Izolacja stała się dla nich codziennością.

- Samotność to jeden z największych problemów, z którymi mierzą się seniorzy na co dzień. Jeszcze przed pandemią 30 proc. osób w wieku powyżej 80 lat doświadczało samotności, a jedna osoba na dwadzieścia w tym wieku nie miała z kim porozmawiać. Pandemia jeszcze mocniej pogłębiła społeczną izolację – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Jak seniorzy znoszą pandemię

Podczas pandemii do poznańskiego oddziału Stowarzyszenia zgłosiło się wielu nowych podopiecznych.

- Pandemia jeszcze mocniej wykluczyła seniorów ze społeczeństwa. Stali się jeszcze bardziej osamotnieni. Przez to, że nie mogą wychodzić z domu, przestali się ruszać. Pogarsza się ich zdrowie. Mamy wielu podopiecznych, którym brakowało kontaktu. Chcą, żeby ktoś przyszedł, wyszedł z nimi na spacer, otworzył okno, zaparzył herbatę i porozmawiał. Trwa pandemia, seniorzy się boją, ale bardzo potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem

– przekonuje Alicja Stronka, koordynator regionalny Stowarzyszenia w Poznaniu.

Wielkanoc dla seniorów

Samotność jeszcze bardziej doskwiera podczas Wielkanocy. Stowarzyszenie opiekuje się 95 seniorami w Poznaniu. To właśnie do nich trafią wielkanocne koszyki, które można ufundować wspierając zbiórkę „Ufunduj wielkanocny koszyczek samotnym seniorom".

Wystarczy 50 zł, by ufundować samotnej starszej osobie świąteczny podarunek. Znajdą się w nim żurek, jaja, sałatka jarzynowa, wielkanocna babka i mazurek.

- Zapraszamy do wsparcia naszej kampanii. Chcemy zapewnić każdemu naszemu seniorowi wielkanocny poczęstunek. Dostaną go w formie cateringu dostarczonego do domu. Oprócz tego chcemy dać seniorom to, czego najbardziej im brakuje: bliskość. Nasi wolontariusze będą odwiedzać seniorów podczas kameralnych spotkań. Przekażą im palemkę lub kwiatek. Seniorzy będą mogli połączyć się z innymi podopiecznymi i wolontariuszami. Będzie okazja, by złożyć życzenia, chwilę porozmawiać i otrzymać namiastkę kontaktu i bliskości – dodaje Stronka.

Zdrowie seniorów

To już druga Wielkanoc w cieniu pandemii. Stowarzyszenie nie bagatelizuje obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Spotkania z seniorami będą miały charakter kameralny – spotkają się tylko podopieczny i wolontariusz.

W odwiedzinach będą uczestniczyły wyłącznie osoby zdrowe, przy zastosowaniu niezbędnych środków ochrony. Blisko stu wolontariuszy będzie odwiedzać poznańskich seniorów od 25 marca do 5 kwietnia.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 1% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Hubert Ossowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.