Anna Jarmuż

Sarmacka: Rozbudowa szkoły coraz bliżej

Wizualizacja modernizacji SP nr 48 Fot. projektant: Front Architects Wizualizacja modernizacji SP nr 48
Anna Jarmuż

PIM ogłosił przetarg na wykonawcę, który zajmie się rozbudową szkoły na Naramowicach. Czekaja na to uczniowie, ich rodzice i nauczyciele.

Około 300 uczniów ma do swojej dyspozycji jedynie 10 sal lekcyjnych. Do tego dochodzi zbyt mała świetlica i sala gimnastyczna o powierzchni zaledwie 80 mkw. Tak dziś wygląda nauka w Szkole Podstawowej nr 48 przy ul. Sarmackiej. To wszystko niebawem ma się jednak zmienić. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na wykonawcę, który zajmie się rozbudową i modernizacją szkoły.

Czas na składanie ofert mija 19 września. Po podpisaniu umowy wybrana firma będzie miała 630 dni na wykonanie zadania.

- Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w walkę o rozbudowę szkoły. Mamy nadzieję, że prace budowlane zakończą się do końca 2018 roku i w 2019 nowe powierzchnie zostaną już oddane do użytku

- mówi Renata Kubiak-Fiołka, dyrektor SP nr 48. Jak zauważa, warunki nauczania bardzo się wtedy poprawią. Szkoła rozbudowana zostanie o dwa skrzydła i salę gimnastyczną.

- Oprócz miejsca do ćwiczeń uczniowie zyskają pięć sal lekcyjnych i trzy salki terapeutyczne. Pozostałe zostaną przebudowane, także wszystkie będą pełnowymiarowe, dostosowane do obowiązujących norm. Powiększona zostanie świetlica, powstanie szatnia i gabinet higienistki - wylicza Renata Kubiak-Fiołka.

W planach jest też przebudowa dachu, budowa boiska na świeżym powietrzu i dostosowanie toalet do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Do tego dochodzi kwestia wyposażenia. Uczniowie będą mieli dostęp do profesjonalnego sprzętu terapeutycznego - zauważa Renata Kubiak-Fiołka.

W szkole przy ulicy Sarmackiej od wielu lat działają bowiem oddziały integracyjne.

- W każdej klasie mamy pięciu niepełnosprawnych uczniów, wymagających specjalistycznej opieki. Potrzeby są jednak znacznie większe. Niestety, ze względu na warunki lokalowe, musimy czasem odmawiać rodzicom, którzy chcą zapisać do nas swoje dziecko

- przyznaje Renata Kubiak-Fiołka.

Rozbudowa i modernizacja szkoły będzie kosztować prawie 7 mln zł. 3,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- To ewenement na skalę miasta. Po raz pierwszy ktoś zawnioskował o pomoc z Unii na rozbudowę szkoły publicznej. Wcześniej wychodzono z założenia, że można starać się o nie tylko w przypadku budowy nowej placówki - zauważa Anna Wachowska-Kucharska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Naramowice, która od lat zabiegała o rozbudowę szkoły przy Sarmackiej. Jak przyznaje, nie było łatwo. Najpierw trzeba było przekonać do pomysłu władze miasta, które musiały zawnioskować o pieniądze, a później wyłożyć brakującą kwotę.

- Planowana inwestycja jest elementem naszej strategii. Staramy się poszerzać bazę oświatową w dzielnicach, gdzie przybywa mieszkańców, które w ostatnim czasie bardzo się rozbudowały lub nadal się rozbudowują. Do takich należą Naramowice

- tłumaczy wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski.

Przyznaje, że przy tak wielu inwestycjach realizowanych w mieście (m.in. zakończona budowa przedszkola na Strzeszynie czy mające się niebawem rozpocząć budowa szkoły na Umultowie), miasta nie było stać na rozbudowę SP nr 48. Dlatego podjęto decyzję, by zawnioskować o pomoc z Unii.

- Cieszymy się, że się udało - przyznaje Mariusz Wiśniewski.

Radości nie kryją też mieszkańcy Naramowic.

- Szkoła przy Sarmackiej jest ceniona przez rodziców. Jej uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Powstała jednak w latach 30. dla niewielkiej liczby mieszkańców. Potrzebuje zmian. Udało się już wywalczyć podłączenie szkoły do kanalizacji, powinno to nastąpić niebawem. Gdy zostanie rozbudowana, będzie wreszcie miała szansę stać się szkołą z prawdziwego zdarzenia

- mówi Anna Wachowska-Kucharska.

Anna Jarmuż

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.