Samotne matki i seniorzy w lokalach treningowych

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Lewandowski
Błażej Dąbkowski

Samotne matki i seniorzy w lokalach treningowych

Błażej Dąbkowski

Samotne matki z dziećmi za kilka tygodni zamieszkają w świeżo wyremontowanych lokalach treningowych w centrum Poznania.

Pod koniec maja lub na początku czerwca w jednej z kamienic przy ul. Nowowiejskiego zamieszkają trzy samotne matki z dziećmi i starsza kobieta, które wcześniej straciły dach nad głową. Nowe życie rozpoczną w świeżo wyremontowanych przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych lokalach, wyposażonych w meble, lodówkę i pralkę. To wszystko dzięki pilotażowemu programowi mieszkań treningowych, czyli wspólnych lokali socjalnych ze wsparciem trenerów i psychologów.

- W mieszkaniu ul. Nowowiejskiego, które zostało przeznaczone dla samotnych matek z dziećmi oraz osób starszych znajdują się cztery przestronne lokale, w piątym będzie można z kolei urządzić jadalnie lub bawialnię dla najmłodszych

- mówi Renata Murczak, dyrektor Biura Spraw Lokalowych.

Nowymi lokatorami zaopiekuje się Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. To jedna z organizacji pozarządowych, które zostały wybrane przez urzędników jako operatorzy mieszkań.

- Staraliśmy się wyselekcjonować osoby, które najbardziej potrzebują wsparcia, dlatego postanowiliśmy pomóc kobietom, które żyją w przytułku dla samotnych matek. Zajmą one trzy lokale, a do czwartego powinna trafić starsza pani z „oczyszczonej” kamienicy

- tłumaczy Anastazja Molga-Wieczorek z WSL.

Zadaniem działaczy lokatorskich będzie nie tylko nadzorowanie regularnego uiszczania czynszu przez mieszkańców. A. Molga-Wieczorek zapewnia, iż otrzymają oni także bezpłatną pomoc prawną, czy wsparcie psychologiczne, jeśli takowe okaże się potrzebne.

- Zdecydowaliśmy się także udzielać korepetycji dzieciom, ponieważ posiadamy przygotowanie pedagogiczne - kontynuuje.

Jak twierdzą przedstawiciele organizacji pozarządowej aby mieszkanki lokalu treningowego „stanęły na nogi” potrzebne będzie co najmniej pół roku.

- To czas potrzebny między innymi na znalezienie pracy

- wskazuje A. Molga-Wieczorek.

Oprócz mieszkania przy ul. Nowowiejskiego przygotowane są również te zlokalizowane przy ul. Mielżyńskiego oraz Drzymały.

W tym pierwszym mieszkaniu znajdują się trzy lokale.

- Ze względu na fakt, że jest to drugie piętro, a w budynku nie ma windy postanowiono je przeznaczyć dla samotnych osób nie posiadających problemów ze zdrowiem

- opowiada dyrektor BSL. Jego operatorem została Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego. Również ona zajmie się mieszkaniem położonym na Sołaczu, przy ul. Drzymały. Jako, iż zlokalizowane jest na parterze, w otoczeniu zieleni, trafią do niego osoby starsze, wychodzące z bezdomności lub do tej pory żyjące w tragicznych warunkach w zasobie prywatnym (6 lokali).

- Do przyszłych lokatorów ZKZL wysyłał oferty. Teraz muszą wyrazić zgodę na zamieszkanie w nowym miejscu. Po dokonaniu tej formalności będą mogli się wprowadzić do wyremontowanych mieszkań - wyjaśnia R. Murczak.

Oprócz WSL, FIRS, operatorami kolejnych mieszkań w ramach pilotażu została także Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka, czy Caritas. W kolejnych miesiącach miasto chce oddać następnych 38 lokali. Projekt realizowany w stolicy Wielkopolski jest największym tego typu w naszym kraju.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.