Samolot zniszczył dach? Sprawę bada policja

Czytaj dalej
Fot. Łukasz gDak
Norbert Kowalski

Samolot zniszczył dach? Sprawę bada policja

Norbert Kowalski

Policja, prokuratura i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyjaśnią czy samolot lądujący w środę na Ławicy mógł uszkodzić dach pana Mieczysława.

– Byłem zszokowany. W życiu nie spodziewałbym się, że może do tego dojść – nie ukrywa pan Mieczysław.

W jego domu w środę po południu uszkodzonych zostało około dwóch metrów kwadratowych dachu. Część dachówek pospadała na ziemię, a pan Mieczysław przekonuje, że winny temu był samolot, który przelatywał nad jego domem w Przeźmierowie podchodząc do lądowania na Ławicy. Do zdarzenia doszło w środę przed godziną 18.

– Byłem z żoną w ogródku, kiedy w pewnym momencie usłyszałem bardzo głośny świst i mocny podmuch wiatru. Moje tuje się wygięły a po chwili z dachu spadła część dachówek. Jedna z nich upadła metr od żony – opowiada pan Mieczysław.

Samolot zniszczył dach? Sprawę bada policja
Łukasz Gdak Uszkodzonych zostało około dwóch metrów kwadratowych dachu

Uszkodzonych zostało ok. dwóch metrów kwadratowych dachu a sam pan Mieczysław straty oszacował na ok. 5 tys. zł. Od razu po zdarzeniu zadzwonił również po policję. Ta jeszcze w środę przyjechała do jego domu, zaś dzień później mężczyzna złożył zeznania na komisariacie.

– Przyjęliśmy zgłoszenie i skierowaliśmy pismo do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z prośbą o ustosunkowanie się do tego zdarzenia i wyjaśnienie jego okoliczności. Kiedy otrzymamy odpowiedź będziemy podejmowali dalsze decyzje w tej sprawie – informuje Maciej Święcichowski z biura prasowego poznańskiej policji.

To jednak nie koniec. Mecenas Radosław Howaniec, pełnomocnik pana Mieczysława, w piątek złożył również zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa narażenia utraty życia lub zdrowia człowieka i sprowadzenia zagrożenia katastrofą komunikacyjną. Ponadto wysłał także pisma do Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz PAŻP domagając się wyjaśnienia sprawy.

– Trzeba sprawdzić czy wszystkie procedury zostały dochowane, na jakim pułapie znajdował się samolot, czy odpowiednio podchodził do lądowania i kto odpowiada za to, co się wydarzyło – informuje mecenas Howaniec.

Samolot zniszczył dach? Sprawę bada policja
Łukasz Gdak Chociaż samolot lądował na poznańskiej Ławicy, za nic nie będą odpowiadać za to przedstawiciele lotniska

Chociaż samolot lądował na poznańskiej Ławicy, za nic nie będą odpowiadać za to przedstawiciele lotniska. – Jako port lotniczy nie jesteśmy odpowiedzialni za to, co dzieje się z samolotem w powietrzu do momentu przyziemienia. Za to odpowiada PAŻP, która posiada także placówkę na naszym lotnisku, w postaci wieży kontroli lotów. Z kolei my odpowiadamy za samoloty jedynie na płycie lotniska – wyjaśnia Błażej Patryn, rzecznik Ławicy.

O komentarz chcieliśmy poprosić także przedstawicieli PAŻP.

Odpowiednie służby sprawdzają sprawę. Na razie jest za wcześnie, by o czymkolwiek informować

– mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik PAŻP.

Niewykluczone, że pan Mieczysław będzie się również domagał odszkodowania za zniszczenia. – Zanim to nastąpi, konieczne jest jednak wyjaśnienie wszystkich okoliczności zdarzenia i tego, kto za to odpowiada. Jeśli to nastąpi, wtedy będzie można domagać się zadośćuczynienia – wyjaśnia mecenas Radosław Howaniec.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.