Samochodem nad morze? Sprawdź, gdzie remonty! [MAPA]

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Norbert Kowalski

Samochodem nad morze? Sprawdź, gdzie remonty! [MAPA]

Norbert Kowalski

Wybierasz się w wakacje samochodem nad morze? Radzimy, których miejsc unikać, gdzie czekają korki i utrudnienia drogowe.

Część Wielkopolan jako miejsce odpoczynku wybierze polskie morze. Do najpopularniejszych kierunków wyjazdu od lat należą Międzyzdroje, Świnoujście, Kołobrzeg, Mielno, Ustronie Morskie, Ustka, Łeba, Władysławowo czy Trójmiasto. Drogowcy zapewniają, że chociaż na wakacje zaplanowane są prace remontowe nie powinny spowodować problemów.

Osoby, które będą wyjeżdżały z Poznania na północy zachód do Świnoujścia czy Międzyzdrojów, w pierwszej kolejności powinny skorzystać z autostrady A2 i dojechać nią do węzła Świebodzin. Tam należy skręcić na drogę ekspresową S3, którą dojdziemy do Szczecina. Ale, uwaga, trasa w wielu miejscach przypomina wielki plac budowy. Co prawda wykonawca zapowiadał koniec prac z początkiem wakacji, ale wciąż trwają roboty przy drugiej nitce obwodnicy Gorzowa.

- Warto pomyśleć o trasie alternatywnej. Poza remontami zawsze możemy spodziewać się zdarzeń drogowych. Ubiegłoroczne wakacje to bardzo dużo kolizji i wypadków drogowych na trasie S3 i na odcinkach, gdzie trwają inwestycje na S3. Na drodze krajowej nr 3 w ubiegłym roku zginęło 21 osób. Dwa lata temu sześć

- mówi Wiesław Widecki, naczelnik lubuskiej drogówki.

Do wybierania tras alternatywnych zachęcają też drogowcy.

- Jak pokazują lata poprzednie, w czasie wakacji są dni, gdy rozbudowywana trasa S3 mocno się korkuje. Wszystko przez wzmożony ruch

- mówi Anna Jakubowska, rzecznik prasowy zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ze Szczecina już bez problemów powinniśmy dojechać do Międzyzdrojów.

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy, którzy chcieliby jechać ze Szczecina w kierunku Kołobrzegu i Koszalina drogą krajową nr 6. Na wielu odcinkach drogi trwają prace budowlane związane z budową drogi ekspresowej.

Jeżeli ktoś jednak chciałby się wybrać w okolice Kołobrzegu, najlepiej jeśli wyruszy z Poznania korzystając z drogi krajowej nr 11, która prowadzi m.in. przez Piłę. To właśnie tam trzeba będzie się liczyć z utrudnieniami wynikającymi z kończących się prac na odcinku Piła-Jastrowie. Te mają zostać zakończone do początku lipca. Niewykluczone jednak, że w drugiej połowie lipca w okolicach Piły pojawią się kolejne.

- Możliwe utrudnienia będą związane z remontem nawierzchni na drodze krajowej nr 10, która stanowi obwodnicę Piły

- mówi Marcin Kucharczak z wielkopolskiego oddziału GDDKiA.

Większe problemy mogą być za to także w okolicach Koszalina i Kołobrzegu, gdzie na kilku odcinkach trwają prace budowlane i drobne remonty. Część z nich ma się zakończyć jeszcze w czerwcu, ale już na odcinkach Koszalin-Stare Bielice oraz w miejscowości Tymień prace mają potrwać do grudnia.

Niewielkie utrudnienia mogą się również pojawić na drodze ze Słupska do Ustki, gdzie prace remontowe powinny się zakończyć w tym miesiącu.

Łatwiej w tym roku będzie za to dojechać do Trójmiasta. Można już skorzystać z oddanego niedawno do użytku kolejnego fragmentu trasy S5 na odcinku Żnin-Gniezno, który stanowi też fragment obwodnicy Gniezna. Drobne utrudnienia pojawią się jednak w okolicach Bydgoszczy, co jest związane z kończącymi się tam pracami.

Za to można spodziewać się kłopotów, wybierając się A2 do Niemiec lub Warszawy. W okolicach Świecka nadal trwają prace związane z wymianą nawierzchni na tamtejszym wiadukcie. Powinny zostać zakończone na przełomie czerwca i lipca. Do połowy lipca mają za to potrwać prace na odcinku autostrady niedaleko węzła Koło, gdzie również będzie wymieniana nawierzchnia.

Samochodem z Wielkopolski nad morze?
Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.