Sąd sprawdzi, czy raka można było wykryć wcześniej

Czytaj dalej
Fot. archiwum rodzinne
Marta Żbikowska

Sąd sprawdzi, czy raka można było wykryć wcześniej

Marta Żbikowska

Renata Wojciechowska dopiero w 2014 roku dowiedziała się, że choruje na nowotwór, miała już wtedy przerzuty m.in. na węzłach chłonnych i płucach. Po dwóch latach leczenia kobieta zmarła. Córka pacjentki domaga się od WCO 500 tys. zł zadośćuczynienia. Uważa, że lekarz popełnił błąd, badając wycinek skóry jej matki.

W piątek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu został przesłuchany pierwszy świadek w kilkakrotnie przekładanej sprawie cywilnej przeciwko Wielkopolskiemu Centrum Onkologii w Poznaniu. Był to lekarz, który badał wycinek pobrany z uda pacjentki w 2006 roku. Podczas składania zeznań przyznał, że oglądając próbkę pod mikroskopem, nie zaobserwował niepokojących sygnałów, które byłyby wskazaniem do wykonania dodatkowych badań.

Sprawa dotyczy Renaty Wojciechowskiej, która chorowała na czerniaka. W 2006 roku usunięto jej znamię na prawym udzie. Badanie histopatologiczne wykazało, że to jedynie zmiana barwnikowa. Gdy po kilku latach pani Renata zaczęła chorować, a w jej organizmie znaleziono przerzuty czerniaka, zaczęto szukać ogniska choroby nowotworowej. Gdy nie wykryło go badanie PET/CT, kobieta poprosiła o ponowne przebadanie przechowywanej próbki. Wynik z 2014 roku różnił się od tego sprzed ośmiu lat.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. jakie wątpliwości pojawiają się w tej sprawie.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.