Są pieniądze na przebudowę ważnej drogi w podpoznańskich gminach

Czytaj dalej
Fot. Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu
Bogna Kisiel

Są pieniądze na przebudowę ważnej drogi w podpoznańskich gminach

Bogna Kisiel

16 mln zł dotacji unijne to największe w historii dofinansowanie inwestycji, które pozyskał powiat poznański. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę drogi łączącej węzeł Kleszczewo na S5 z Zalasewem. Łączny koszt zadania wynosi 22 mln zł.

Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu ogłosił przetarg na przebudowę drogi powiatowej, która łączy węzeł Kleszczewo na S5 z Zalasewem. Droga przebiega przez trzy gminy: Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn.

- To istotna trasa, choćby ze względu na prężnie rozwijającą się strefę przemysłową w Swarzędzu i dostęp do S5

– uważa Jan Grabkowski, starosta poznański. I podkreśla: – Poprawi się dostępność aglomeracji poznańskiej, wzrośnie bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, skróci się czas przejazdu.

Przebudowa obejmie odcinek o długości 6,8 km, od węzła S 5 w Kleszczewie, przez Gowarzewo do ulicy Olszynowej w miejscowości Zalasewo na terenie gminy Swarzędz. Droga zostanie poszerzona do siedmiu metrów. Drogowcy położą nową nawierzchnię.

– Przebudowane zostaną również skrzyżowania oraz zjazdy, powstaną dwa ronda, ścieżki rowerowe na całym przebudowywanym odcinku drogi, szerokie chodniki, nowe przystanki autobusowe – wylicza Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Na całej trasie przewidziano ponad 10 przystanków autobusowych. Skrzyżowania, przejazdy dla rowerzystów, przystanki i przejścia dla pieszych zostaną odpowiednio oświetlone. Inwestor zadbał też o bezpieczeństwo osób słabowidzących i niewidomych. Z myślą o nich na przystankach i przejściach zostaną zamontowane specjalne wypustki, dzięki którym będą wiedzieli, że zbliżają się do jezdni. – Nowa droga będzie bezpieczna, funkcjonalna i estetyczna – zapewnia Jan Grabkowski.

ZDP liczy na szybkie wyłonienie wykonawcy robót, bo już we wrześniu planuje podpisanie z nim umowy. W ten sposób jesienią drogowcy będą mogli przystąpić do prac. Inwestycja powinna zakończyć się w sierpniu przyszłego roku. Jej koszty szacuje się na 22 mln zł, w tym 16 mln zł stanowi dofinansowanie unijne. To największa w historii dotacja na inwestycję, którą uzyskał powiat poznański.

– Od lat udowadniamy, że jesteśmy liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. A to determinuje tempo inwestycji

– mówi starosta Jan Grabkowski.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.