Rycerz w lśniącej zbroi, przyjaciel i profesor życia. Po prostu tata swojej córki

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Joanna Labuda

Rycerz w lśniącej zbroi, przyjaciel i profesor życia. Po prostu tata swojej córki

Joanna Labuda

Powiedzenie: jaki ojciec, taka córka nie wzięło się znikąd. To ojcowie przekazują córkom wzorzec ról w rodzinie, poczucie akceptacji bezpieczeństwa. Więź między nimi wytwarza się w sposób naturalny i indywidualny.

Zepsuty samochód, problemy w pracy, z chłopakiem, albo przynajmniej potrzeba rozmowy z kimś, kto mnie rozumie i nie ocenia - mam setki powodów, by zadzwonić do mojego ojca. Czy jestem „córeczką tatusia”? Tak. I nie jestem jedyna. To ojcowie uczą dziewczynki poczucia własnej wartości, a ich obecność i zaangażowanie w ich wychowanie wpływa na późniejszy kształt relacji z innymi ludźmi. Zatem stereotyp o tym, że mężczyźni marzą o synach, bo zamiast bawić się w dom z lalkami Barbie, wolą grać w piłkę nożną - już dawno odszedł do lamusa. Z kolei dla córeczek tatusia silna więź z ojcem nie jest powodem do wstydu, lecz do dumy.

Jaki ojciec, taka córka

Nie każda córka szuka wzorca w swoim ojcu i nie każdy ojciec potrafi stworzyć z nią więź. Jest wiele kobiet, które od zawsze po radę zwracają się do matek, a ojców kojarzą jedynie z dyscypliną. Ta specyficzna nić porozumienia wytwarza się naturalnie i indywidualnie - często tuż po narodzeniu.

Współcześni ojcowie chcą aktywnie uczestniczyć w wychowywaniu dziecka. Towarzyszą matkom w najprostszych czynnościach, takich jak kąpanie i przebieranie - tylko po to, by widzieć jak ich pociecha rośnie i się rozwija. Udowodniono naukowo, że kontakt emocjonalny taty z córką najłatwiej stworzyć właśnie w początkowej fazie życia dziecka. Według badań dziewczynki koncentrują się na twarzy swoich opiekunów i szybko uczą się interpretować ich mimikę - podczas gdy chłopcy skupiają uwagę na rzeczach i zjawiskach. Ojciec, który nosi córeczkę na rękach, kąpie ją, przewija ma duże szanse na szybkie stworzenie między nimi wyjątkowej więzi.

Dlaczego kobiety zakochują się w mężczyznach podobnych do swoich ojców?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Są jednak także ojcowie, którzy choć pragną być obecni w życiu dziecka od najmłodszych lat, to nie zawsze mogą (np. nie pozwala im na to praca). Wówczas o względy córki muszą się bardzo starać. Znam to z autopsji - mój ojciec w domu był tylko w weekendy. Nieobecność próbował wynagrodzić prezentami, sobotnimi wyjściami do kina czy na basen. Coś innego sprawiło jednak, że szybko stał się najważniejszą osobą w moim życiu. To człowiek, który nigdy nie podniósł głosu na dziecko, nie wyznawał zasady, że „dzieci i ryby głosu nie mają”, słuchał, a nawet pomagał wybrać sukienki na bal kończący gimnazjum, a później studniówkę. Od niego po raz pierwszy usłyszałam, że jestem mądra, a studia to jedyna droga, która pozwoli mi spełniać marzenia, nauczyłam się od niego empatii i współczucia. Tym zaskarbił sobie moje zaufanie i szacunek, a więź między nami jest tak silna, że żaden błąd - ani mój, ani jego - nie jest w stanie nawet jej zachwiać. Właśnie dlatego według wielu, nie każdy ojciec potrafi tę nić porozumienia stworzyć. Również w tacie córka szuka oparcia, oczekuje zainteresowania i zrozumienia, czyli wartości, które dzieci głównie otrzymują od matek. Ojcowie, którzy tak, jak one w procesie wychowania kierują się zasadą, by kochać i okazywać miłość dziecku oraz podejmują życiowe decyzje, pamiętając, że wychowanie polega na dawaniu im przykładu, mają znacznie większą szanse na powodzenie niż ci, których postawa jest bierna, a ojcami z prawdziwego zdarzenia stają się tylko od święta.

Tata jako wzór

Rolę ojca w życiu każdego dziecka od zawsze podkreślają psycholodzy. Według ekspertów, córka czerpie od niego określone wzorce, które jako dorosła osoba przekłada na swoje życie. Mężczyzna zajmuje bowiem szczególne miejsce w strukturze rodziny - dostarcza wzorca, którego nie jest w stanie dostarczyć matka - wzorca męskości. Co więcej, miłość ojcowska inspiruje do pracy nad sobą, do samodoskonalenia oraz rozwijania swoich umiejętności.

- Jak pokazują najnowsze badania, rola ojca w wychowaniu dziewczynki jest bardzo istotna i ma duży wpływ na jej dorosłe życie, samoocenę i sposób, w jaki w przyszłości będzie budowała relacje

- mówi Ewa Gordziej-Niewczyk, psycholog z Poznania. Jej zdaniem, jakość tej relacji oraz efekty tak zwanego modelowania, czyli uczenia przez obserwację, mają także wpływ na kształtowanie życiowych celów i późniejszą postawę kobiety. - Najistotniejsze wzorce, które córka czerpie z postawy ojca, to wzorzec ról w rodzinie, sposobu budowania relacji z mężczyznami, poczucie akceptacji lub jej braku niezwykle ważne w budowaniu tożsamości i adekwatnej samooceny - dodaje Ewa Gordziej-Niewczyk.

Zdaniem naukowców, dziewczynka na podstawie obserwacji ojca oraz jego zachowania wobec matki, kształtuje swój stosunek do płci przeciwnej, a co się z tym wiąże - do przyszłego partnera. Dzięki niemu uczy się, czym w intymnych relacjach jest szacunek i zrozumienie oraz jak mężczyzna powinien traktować partnerkę. Kobiety, które uwagę i akceptację od najmłodszych lat otrzymywały od ojca, nie dążą do niej za wszelką cenę w dorosłym życiu. To ubezpiecza je na przyszłość. Co więcej, eksperci przekonują, że od ojców córki przejmują umiejętność kierowania ludźmi oraz poznają męski sposób podejścia do pracy. Posiadając tę wiedzę, łatwiej jest im osiągać cele w pracy zawodowej, są bardziej pewne siebie i nie ulegają presji otoczenia.

Córka bez ojca traci

Przyjmuje się, że to rola matki w życiu córki jest dominująca. To od niej dziewczynka uczy się typowych dla płci ról i według jej wskazówek radzi sobie z kobiecymi problemami. Psycholodzy podkreślają jednak, że właśnie przez brak odpowiedniej relacji z ojcem, dziecko traci szansę na poznanie i przyswojenie podstawowych wzorców.

- Dziewczynki, które wychowują się bez ojca, mogą mieć trudność w odnalezieniu się w późniejszych relacjach partnerskich z uwagi na brak schematów i pozytywnych doświadczeń. Dziewczynka, której brakuje poczucia bezpieczeństwa, jako dorosła osoba może mieć kłopot w obdarzeniem zaufaniem partnera. Niekiedy też zadaje sobie pytanie o własną tożsamość

- przekonuje Ewa Gordziej-Niewczyk, psycholog.

Kobiety, które nie zaznały ojcowskiej miłości w dzieciństwie często są bardziej podatne na manipulacje i naciski, a także szukają uznania w oczach innych. Warto zatem pamiętać, że dobry kontakt ojca z córką zaowocuje w przyszłości.

- To bardzo istotne, bo bezpośrednio wpływa na samoocenę, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji oraz zaufanie do świata i ludzi zwłaszcza innych mężczyzn - kończy Ewa Gordziej-Niewczyk, psycholog.

Joanna Labuda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.