Ruszyły przygotowania do budowy centrum kultury w Brześciu Kujawskim

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Zarzycki
Andrzej [email protected]

Ruszyły przygotowania do budowy centrum kultury w Brześciu Kujawskim

Andrzej [email protected]

Będzie nowe centrum kultury oraz muzeum i remiza. Budynki usytuowane zostaną u zbiegu ul. Kolejowej z drogą prowadzącą do Pikutkowa.

Władze Brześcia Kujawskiego chcą wybudować w mieście budynek wielofunkcyjny, w którym swoje siedziby znajdą instytucje zajmujące się kulturą, historią i bezpieczeństwem.

- Obecny budynek Brzeskiego Centrum Kultury nie jest naszym obiektem, dzierżawimy go - wyjaśnia Tomasz Chymko-wski, naczelnik wydziału spraw obywatelskich i promocji w urzędzie miasta. - Jednak nie spełnia on nawet podstawowych standardów, jakich należy oczekiwać po tego rodzaju placówkach. W dłuższej perspektywie nie ma możliwości, aby centrum funkcjonowało w obecnym miejscu. Już od kilku lat przymierzamy się do rozwiązania tego problemu i wybudowania nowego obiektu.

Jakie są główne oczekiwania, które musi spełnić nowy budynek? Rozstrzygnie to konkurs ogłoszony przez władze miasta. Projektanci, którzy zgłoszą swoje propozycje, powinni opracować nie tylko projekt budynku, ale i pomysł zagospodarowania terenu zieleni wraz z funkcją kulturalno-rekreacyjną.

Najważniejszym założeniem opracowanej koncepcji jest, aby nowy budynek centrum kultury miał salę widowiskową o powierzchni 1,6 tys. m kw. Budynek może mieć maksymalnie trzy kondygnacje z możliwością usytuowania podziemnej.

Natomiast budynek przeznaczony na wystawę muzealną ma być częściowo przeszklony, maksymalnie trzykondygnacyjny, połączony z budynkiem centrum kultury. Obydwa będą miały wspólne wejście, szatnię i toalety. Powierzchnia pomieszczeń, to ok. 450m kw.

Trzeci budynek będzie przeznaczony na siedzibę straży pożarnej. Jego powierzchnia ma sięgać ok. 320 m kw. z maksymalnie dwoma kondygnacjami.

Dodatkowe wymogi dla projektanta nakazują uwzględnienie również lokalnej architektury, historii oraz tradycji Brześcia Kujawskiego i okolic począwszy od archeologii brzeskiej sprzed 7,5 tys. lat, przez historię średniowiecza, po czasy ludności wielonarodowościowej.

Prace konkursowe mają być złożone do 22 kwietnia br. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają odpowiednio 15 tys. zł oraz 10 tys. zł.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.