Rusza rekrutacja na studia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Wojciech Gadomski / Polskapresse
Anna Jarmuż

Rusza rekrutacja na studia

Anna Jarmuż

Rekrutacja na poznańskie uczelnie już się rozpoczęła. Odbywa się za pomocą rejestracji elektronicznej. W tym roku absolwenci liceów i techników mają do wyboru kilka nowych kierunków. Na to, aby podjąć decyzję o wyborze studiów mają miesiąc. Wybór jest duży. Poznańskie uniwersytety uruchomiły w tym roku kilka nowych kierunków

W ofercie poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego jest 16 kierunków - 12 w języku polskim i cztery w j. angielskim. Rekrutacja na te pierwsze potrwa do 10 lipca, drugie - do 1 sierpnia.

- Dzięki współpracy z firmami zrzeszonymi w Klubie Partnera UEP stale dostosowujemy ofertę edukacyjną do wymogów rynku pracy - tłumaczy Sylwia Jurga z biura prasowego Uniwersytetu Ekonomicznego. Jak podkreśla, wielu studentów, również Polaków, coraz częściej chce studiować w języku angielskim. - Po skończeniu studiów zamierzają rozwijać swoją karierę zawodową w międzynarodowych firmach. Stąd też w ofercie kierunków i specjalności w nowym roku akademickim znalazły się przedmioty realizowane tylko w języku angielskim - wyjaśnia Sylwia Jurga.

Studenci, którzy wybiorą UEP będą mieli do wyboru utworzoną na Wydziale Gospodarki Międzynarodowej anglojęzycznej specjalność International Management in Emerging Mar- kets, a także zupełnie nowe kierunki - Innovation Manage- ment i Zarządzanie ryzykiem finansowym.

Nowości czekają też na przyszłych studentów Uniwersytetu Przyrodniczego.

- Od nowego roku akademickiego na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu uruchomiony zostanie kierunek Jakość i bezpieczeństwo żywności - tłumaczy Jerzy Lorych, rzecznik prasowy UP. - Kierunek związany z produkcją i dystrybucją żywności i obejmować będzie cały łańcuch żywnościowy „od pola do stołu”. Wiedza absolwenta nowych studiów ma dotyczyć zakresu ochrony środowiska, prawa żywnościowego i prawnej ochrony konsumenta, bez znajomości której nie może funkcjonować żadna firma spożywcza.

Uczelnie wzbogacają ofertę o studia w języku angielskim. Jest na nie zapotrzebowanie

Absolwenci tego kierunku mają być gotowi do podjęcia pracy na stanowiskach inżynierskich, obejmujących kontrolę jakości i bezpieczeństwa oraz technologię w łańcuchu żywnościowym. W programie studiów znalazły się też przedmioty podnoszące wiedzę ekonomiczną (zasady zarządzania firmami, opracowywanie i komercjalizacja nowych produktów żywnościowej oraz nowoczesna dystrybucja).

- Absolwenci będą mogli być zatrudnieni w placówkach badawczo- rozwojowych, firmach audytujących i doradczych, inspekcji urzędowej kontroli jakości, placówkach edukacyjnych, firmach cateringowych - wylicza Jerzy Lorych. Rekrutacja elektroniczna na I stopień studiów na UP zakończy 10 lipca, a na II stopień 18 lipca.

Nowości przygotowała też dla studentów największa poznańska uczelnia - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

- Mamy szeroką ofertę dydaktyczną z poprzednich lat, ale proponujemy nowe kierunki studiów: np. English Linguistics na Wydziale Anglistyki. Także Wydział Chemii proponuje studia magisterskie prowadzone w języku angielskim - „Chemistry” - informuje Prorektor ds. kształcenia UAM, prof. Beata Mikołajczyk.

Wśród tegorocznych propozycji są też inne kierunki, których wcześniej nie było: Analiza i przetwarzanie danych (Wydział Matematyki i Informatyki), Gospodarka wodna (Nadnotecki Instytut UAM w Pile) oraz Technologie informatyczne (Nadnotecki Instytut UAM w Pile i Wydział Matematyki i Informatyki). Rekrutacja na dwa ostatnie zostanie przeprowadzona pod warunkiem uzyskania zgody MNiSW.

Przyszli studenci UAM wybrać będą mogli też nowe specjalności: Cultural-Differences and TransnationalProcesses (kierunek etnologia, Wydział Historyczny), paleoekologia (kierunek geografia, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych - tu rekrutacja zostanie przeprowadzona pod warunkiem utworzenia kierunku studiów przez Senat UAM), edukacja dorosłych i zarządzanie karierą, pedagogika środowiskowa i animacja społeczności lokalnych, specjalność resocjalizacja nieletnich (pedagogika, Wydział Studiów Edukacyjnych).

Czas na rejestracje i wniesienie opłaty rekrutacyjnej na UAM mija 4 lipca

(studia I stopnia i jednolite magisterskie). Pozostałe terminy zostaną podane w systemie Internetowej Rekrutacji. Nabór na Politechnice Poznańskiej potrwa do 3 lipca (z wyjątkiem kierunku Architektura - tam koniec zaplanowano na 16 czerwca). W tym roku na PP nie uruchomiono nowych kierunków studiów.

Nowości nie będzie też w tym roku na Uniwersytecie Medycznym. Rejestracja na wszystkie kierunki stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie potrwa do 26 czerwca. W pozostałych przypadkach wszystko zależy od wydziału (informacji należy szukać na stronie inter- netowej uczelni).

Rekrutacja na Uniwersytecie Artystycznym i Akademii Muzycznej już się zakończyła.

Anna Jarmuż

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.