Ruch się nie zmniejszył, chociaż rowerzystów jest mniej

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Ruch się nie zmniejszył, chociaż rowerzystów jest mniej

Błażej Dąbkowski

Pomiar natężenia ruchu rowerów nie był głównym celem badania... natężenia ruchu rowerowego - twierdzi Zarząd Dróg Miejskich.

Na początku czerwca w Poznaniu przeprowadzono badania ruchu rowerowego. Zarząd Dróg Miejskich postanowił podzielić je na dwie części. W pierwszej odbyły się pięciogodzinne pomiary ruchu na wybranych 63 skrzyżowaniach i przelotach ulic.

- Notowano przede wszystkim natężenie, a więc liczbę przejeżdżających rowerzystów, kierunki w jakich się poruszają, oraz oceniano zgodność zachowań z obowiązującą organizacją ruchu

- informuje Marcin Idczak z ZDM. W tych miejscach pomiarów dokonywano najpierw rano, między godz. 6.30 a 9.30, a następnie między godz. 15 a 17. Dodatkowo, by uzyskać bardziej szczegółowe informacje pomiary odbyły się w dwóch ruchliwych miejscach Poznania - na moście Rocha oraz przy ul. Święty Marcin. Trwały one po 18 godzin.

- W tym przypadku rejestrowano płeć rowerzystów, rodzaj wykorzystanego roweru, ubiór rowerzysty, rodzaj bagażu, jazdę z pasażerem czy wykorzystanie oświetlenia po zmroku - tłumaczy M. Idczak.

Jak wypadły badania? Jak wynika z danych przesłanych przez ZDM rowerzystami poruszającymi się po Moście Rocha są przede wszystkim mężczyźni - 65 procent. Większość cyklistów (62 procent) poruszała się tam zgodnie przepisami, własnym rowerem (15 procent korzysta z Poznańskiego Roweru Miejskiego) i wykorzystując go jako środek transportu (52 procent). Zapytaliśmy ZDM, czy w porównaniu z podobnym badaniem wykonanym w 2016 roku ruch na wybranych skrzyżowaniach wzrósł.

Ruch się nie zmniejszył, chociaż rowerzystów jest mniej
Lukasz Gdak

Otrzymaliśmy odpowiedź, że zarejestrowano niższe przeciętne natężenie ruchu. Na przykład na skrzyżowaniu Głogowska-Śniadeckich w ubiegłym roku naliczono 676 rowerzystów, w tym 537, z kolei na skrzyżowaniu ul. Naramowickiej z Serbską liczba spadła z 546, na 466 cyklistów.

Jednak zdaniem urzędników niższe natężenie ruchu nie może prowadzić do wniosku, że ruch rowerowy się zmniejszył.

-Nie jest możliwe dokładne powtórzenie tych samych warunków pomiarowych. Tegoroczny pomiar odbył się o tydzień później niż w roku poprzednim, co mogło skutkować większą liczbą osób przebywających w tym czasie na urlopach, w szczególności ze względu na bliskość Bożego Ciała - twierdzą. Ważne, zdaniem ZDM, były też warunki pogodowe. Bo choć podczas badania okazały się one korzystne dla cyklistów, to...

- Prognozy wskazywały możliwość wystąpienia burz i opadów deszczu - tłumaczą. „Badanie należy realizować przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (brak prognozowanych opadów, wiatr maksymalnie umiarkowany, do 8m/s).” - czytamy z kolei w opisie zamówienia badania natężenia ruchu rowerowego zamieszczonego na stronie ZDM.

- Raz jeszcze zwracamy uwagę, że pomiar natężenia ruchu rowerów nie był głównym celem badania - podkreślają pracownicy ZDM.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.