Rozmawiali o prawie z sędzią Wesołowską

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Rozmawiali o prawie z sędzią Wesołowską

Aleksandra Pasis

- Granice między żartem, a wykroczeniem często wam się zacierają - przestrzega nastolatków sędzia Anna Maria Wesołowska.

Uczniowie mieli szansę zaprezentowania swoich poglądów dotyczących praworządności i zaproponowania rozwiązań problemów, z którymi spotkają się w szkołach.

Warsztaty zostały podzielone na kilka paneli. Dyskutowano o roli mediacji, wartościach jakie kształtuje harcerstwo i zagrożeniach wynikających z korzystania z internetu.

- Zastanawiamy się nad tym, by w naszym liceum zaczął działać mediator - mówią Dominika Bednarska, Karina Chyła i Wiktoria Motylewska z IV LO. - Uważamy, że to bardzo pomocna osoba, dzięki której będzie można zażegnać wiele sporów. Nie ma co się oszukiwać, w każdej szkole zdarza się przemoc, wytykanie palcami. Coś co z pozoru może wydawać się błahostką, często urasta do rangi olbrzymiego kłopotu, który może prowadzić do dramatu.

- Znajomość prawa jest wam potrzebna jak powietrze, by odnaleźć się w społeczeństwie i być prawymi obywatelami - podkreśla sędzia Anna Maria Wesołowska.

Na początek: kąciki prawne

O granicach jakie mogą zacierać się pomiędzy wygłupem a popełnieniem przestępstwa przestrzegała grudziądzką młodzież sędzia Anna Maria Wesołowska, gość specjalny spotkania.

- Znajomość prawa jest wam potrzebna jak powietrze, by odnaleźć się w społeczeństwie i być prawymi obywatelami - podkreśla sędzia z 30-letnią praktyką w orzekaniu w sprawach karnych.

A jak jest w rzeczywistości? - Nie znamy przepisów - przyznaje młodzież obecna na sali stołówki bursy szkolnej. - Jakąś namiastkę mamy na lekcjach WOS-u, ale to za mało.

Dlatego, sędzia Wesołowska zachęcała, by w szkołach zaczęły działać tzw. kąciki prawne. - Czyli miejsca, w którym będą umieszczane informacje, przepisy, regulacje, a także spostrzeżenia dotyczące dnia codziennego szkoły - wyjaśnia Anna Maria Wesołowska. I kontynuuje: - Spotykając na sali rozpraw młodych ludzi, oskarżonych o rozboje, nękanie rówieśników, pytam „dlaczego”? Zwykle pada odpowiedź: „ nie sądziłem, że to przestępstwo”.

Sędzia uświadomiła również uczniów o wieku, w jakim ponoszą już odpowiedzialność karną. - Za popełnienie ciężkich przestępstw możecie stanąć przed sądem już w wieku 15 lat - zaznacza.

Szanujmy się

Obecna na spotkaniu kujawsko-pomorski wicekurator oświaty, Bogna Wojciechowska - Blachowska apelowała: - Budujcie szczęśliwe społeczeństwo oparte na szacunku, rozwijaniu pasji i promocji talentów.

Lekcję praworządności zorganizowała Młodzieżowa Rada Miejska Grudziądza.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.