Rodziny wychowujące czworo i więcej dzieci mają ulgę na komunikację miejską, ale jej uzyskanie jest uciążliwe

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Rodziny wychowujące czworo i więcej dzieci mają ulgę na komunikację miejską, ale jej uzyskanie jest uciążliwe

Bogna Kisiel

Od 2012 r. rodzice i dzieci z rodzin, wychowujących czworo i więcej dzieci mogą korzystać z atrakcyjnych ulg na przejazdy komunikacją miejską. Doceniają to. Niestety, ulga ta nie jest włączona do systemu PEKA, co rodzi pewne uciążliwości.

Rodzice i dzieci z rodzin „cztery plus” mają do wyboru dwa rodzaje biletów specjalnych – za 30-dniowy płacą 5,60 zł, a za 150-dniowy – 28 zł. Z tego bonusu mogą skorzystać rodziny, prowadzące wspólne gospodarstwo domowe, z czworgiem dzieci w wieku do 18 lat lub do 24. roku życia w przypadku kontynuowania nauki (ewentualnie do 26. roku życia, jeśli dziecko posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i wydłużono mu czas edukacji).

Wniosek o przyznanie takiej ulgi można jednak złożyć tylko w Punkcie Obsługi Klienta przy Matejki 50.

– Nie można tego zrobić przez internet

- potwierdza Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

Składając wniosek, należy okazać wiele różnych dokumentów, np. skrócone odpisy aktów urodzenia, legitymacje szkolne lub studenckie. Ulga jest zapisywana na karcie PEKA każdego członka rodziny do czasu uzyskania przez najstarsze dziecko 18. roku życia.

Dlaczego w przypadku studentów, do punktu ZTM przy ul. Matejki trzeba się udawać co pół roku? Jakie inne trudności przysparza sposób przyznawania ulgi rodzinom "cztery plus"? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.