Rodziny wojskowych od 13 lat walczą o wykup mieszkań

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Joanna Labuda

Rodziny wojskowych od 13 lat walczą o wykup mieszkań

Joanna Labuda

Sto rodzin z os. Lotnictwa Polskiego nie może wypić swoich mieszkań. Proces sprzedaży blokuje Agencja Mienia Wojskowego. Wszystko przez to, że o grunty, na których leży osiedle, upomnieli się spadkobiercy ich byłych właścicieli. Sprawa jest w toku.

Około stu rodzin z osiedla Lotnictwa Polskiego w Poznaniu od ponad 13 lat walczy o wykup mieszkań. Proces ich sprzedaży blokuje jednak Agencja Mienia Wojskowego, która zasłania się nieuregulowaną sytuacją gruntów i toczącym się w tej sprawie postępowaniem. Mieszkańcy własnymi sposobami docierają do decyzji sądów, które mówią jasno: grunty należą do Skarbu Państwa. Dlaczego zatem nie mogą wykupić mieszkań?

Mieszkańcy osiedla Lotnictwa Polskiego:

Rodziny wojskowych coraz bardziej boją się o swoją przyszłość. Przez ostatnie lata wielokrotnie pisali w tej sprawie do Ministerstwa Obrony Narodowej i spotykali się z poznańskimi posłami. Bezskutecznie.

– Jesteśmy już tą walką zmęczeni i zdenerwowani. Główni najemcy (żołnierze i cywilni pracownicy wojska – przyp. red.) są coraz starsi. Boimy się, że kiedy umrą, zostaniemy z niczym

– mówi Ewa Kuczek, mieszkanka i członek tamtejszego Stowarzyszenia Mieszkańców. Jej mąż przez 17 lat pracował w 111 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Poznaniu. Do cywila przeszedł ze stopnia kapitana w 2003 r. Na osiedlu Lotnictwa Polskiego mieszkają już od 14 lat. – W naszym przypadku tylko on ma prawo do wykupu mieszkania na takich samych warunkach, jak ci, którym udało się to zrobić zanim Agencja Mienia Wojskowego zawiesiła proces sprzedaży – tłumaczy kobieta.

Niekończąca się historia

Główną przyczyną, dla której rodziny z os. Lotnictwa Polskiego nie mogą wykupić lokali, jest trwający od kilkudziesięciu lat spór o grunty. Jego historia sięga 1953 r., kiedy wywłaszczono rodzinę, do której wcześniej ten teren należał. Jak się okazuje, 17 lat temu upomnieli się o niego spadkobiercy rodziny. W 2003 roku przegrali jednak proces o zwrot gruntów, który toczył się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Poznaniu. Wówczas AMW zaproponowała sprzedaż lokali mieszkańcom najstarszych budynków. To udało się prawie wszystkim, jednak kilka miesięcy później Agencja zawiesiła proces sprzedaży.

– Jak tylko pojawiła się taka szansa, to wykupiliśmy mieszkanie.

Wówczas sytuacja gruntów również nie była do końca uregulowana. To, co dzieje się od tych 13 lat, to absurd – komentuje Waldemar Stalewski, członek jednej z tamtejszej wspólnot.

Nadzieja ponownie pojawiła się w 2013 roku, kiedy Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wydał ostateczną decyzję administracyjną w tej sprawie. Odmówił wówczas stwierdzenia nieważności aktu wywłaszczenia, o co starali się spadkobiercy. Mimo tego, Agencja Mienia Wojskowego nie zamierza sprzedać mieszkań.

Kolejne odwołania

Bogdana Bogusławska-Dobosz z AMW w Poznaniu tłumaczy, że od decyzji Ministra spadkobiercy byłych właścicieli złożyli kolejne odwołanie. Tym razem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sprawa jest w toku.

– Istnieje ryzyko, że na skutek orzeczenia Sądu Administracyjnego decyzje korzystne dla Skarbu Państwa reprezentowanego przez AMW mogą zostać uchylone.

Z kolei sprzedaż lokali może narazić Skarb Państwa na roszczenia podmiotów trzecich, przekraczające przychody ze sprzedaży lokali – tłumaczy Bogdana Bogusławska-Dobosz.

Magazyn "Info z Polski"

Źródło: vivi24 / x-news

Mieszkańcy os. Lotnictwa Polskiego liczyli jeszcze na interwencję Ministerstwa Obrony Narodowej. Niestety, pomoc z tej strony także nie napłynie.

– Resort obrony narodowej podziela stanowisko Agencji, zgodnie z którym sprzedaż lokali będzie możliwa dopiero po zakończeniu postępowań administracyjnych i sądowo-administracyjnych

– mówi Bartłomiej Misiewicz rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej.

Spór w sądzie trwa już od 17 lat. Mieszkańcy zastanawiają się, czy kiedykolwiek doczekają się jego końca.

Joanna Labuda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.