Rodziny wojskowych od 13 lat walczą o wykup mieszkań

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Joanna Labuda

Rodziny wojskowych od 13 lat walczą o wykup mieszkań

Joanna Labuda

Sto rodzin z os. Lotnictwa Polskiego nie może wypić swoich mieszkań. Proces sprzedaży blokuje Agencja Mienia Wojskowego. Wszystko przez to, że o grunty, na których leży osiedle, upomnieli się spadkobiercy ich byłych właścicieli. Sprawa jest w toku.

Około stu rodzin z osiedla Lotnictwa Polskiego w Poznaniu od ponad 13 lat walczy o wykup mieszkań. Proces ich sprzedaży blokuje jednak Agencja Mienia Wojskowego, która zasłania się nieuregulowaną sytuacją gruntów i toczącym się w tej sprawie postępowaniem. Mieszkańcy własnymi sposobami docierają do decyzji sądów, które mówią jasno: grunty należą do Skarbu Państwa. Dlaczego zatem nie mogą wykupić mieszkań?

Mieszkańcy osiedla Lotnictwa Polskiego:

Rodziny wojskowych coraz bardziej boją się o swoją przyszłość. Przez ostatnie lata wielokrotnie pisali w tej sprawie do Ministerstwa Obrony Narodowej i spotykali się z poznańskimi posłami. Bezskutecznie.

– Jesteśmy już tą walką zmęczeni i zdenerwowani. Główni najemcy (żołnierze i cywilni pracownicy wojska – przyp. red.) są coraz starsi. Boimy się, że kiedy umrą, zostaniemy z niczym

– mówi Ewa Kuczek, mieszkanka i członek tamtejszego Stowarzyszenia Mieszkańców. Jej mąż przez 17 lat pracował w 111 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Poznaniu. Do cywila przeszedł ze stopnia kapitana w 2003 r. Na osiedlu Lotnictwa Polskiego mieszkają już od 14 lat. – W naszym przypadku tylko on ma prawo do wykupu mieszkania na takich samych warunkach, jak ci, którym udało się to zrobić zanim Agencja Mienia Wojskowego zawiesiła proces sprzedaży – tłumaczy kobieta.

Niekończąca się historia

Główną przyczyną, dla której rodziny z os. Lotnictwa Polskiego nie mogą wykupić lokali, jest trwający od kilkudziesięciu lat spór o grunty. Jego historia sięga 1953 r., kiedy wywłaszczono rodzinę, do której wcześniej ten teren należał. Jak się okazuje, 17 lat temu upomnieli się o niego spadkobiercy rodziny. W 2003 roku przegrali jednak proces o zwrot gruntów, który toczył się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Poznaniu. Wówczas AMW zaproponowała sprzedaż lokali mieszkańcom najstarszych budynków. To udało się prawie wszystkim, jednak kilka miesięcy później Agencja zawiesiła proces sprzedaży.

– Jak tylko pojawiła się taka szansa, to wykupiliśmy mieszkanie.

Wówczas sytuacja gruntów również nie była do końca uregulowana. To, co dzieje się od tych 13 lat, to absurd – komentuje Waldemar Stalewski, członek jednej z tamtejszej wspólnot.

Nadzieja ponownie pojawiła się w 2013 roku, kiedy Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wydał ostateczną decyzję administracyjną w tej sprawie. Odmówił wówczas stwierdzenia nieważności aktu wywłaszczenia, o co starali się spadkobiercy. Mimo tego, Agencja Mienia Wojskowego nie zamierza sprzedać mieszkań.

Kolejne odwołania

Bogdana Bogusławska-Dobosz z AMW w Poznaniu tłumaczy, że od decyzji Ministra spadkobiercy byłych właścicieli złożyli kolejne odwołanie. Tym razem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sprawa jest w toku.

– Istnieje ryzyko, że na skutek orzeczenia Sądu Administracyjnego decyzje korzystne dla Skarbu Państwa reprezentowanego przez AMW mogą zostać uchylone.

Z kolei sprzedaż lokali może narazić Skarb Państwa na roszczenia podmiotów trzecich, przekraczające przychody ze sprzedaży lokali – tłumaczy Bogdana Bogusławska-Dobosz.

Magazyn "Info z Polski"

Źródło: vivi24 / x-news

Mieszkańcy os. Lotnictwa Polskiego liczyli jeszcze na interwencję Ministerstwa Obrony Narodowej. Niestety, pomoc z tej strony także nie napłynie.

– Resort obrony narodowej podziela stanowisko Agencji, zgodnie z którym sprzedaż lokali będzie możliwa dopiero po zakończeniu postępowań administracyjnych i sądowo-administracyjnych

– mówi Bartłomiej Misiewicz rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej.

Spór w sądzie trwa już od 17 lat. Mieszkańcy zastanawiają się, czy kiedykolwiek doczekają się jego końca.

Joanna Labuda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.