Rodzinne Ogrody Działkowe z dotacjami na poprawę warunków. Zobacz, na co przeznaczą pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Tura
Monika Kaczyńska

Rodzinne Ogrody Działkowe z dotacjami na poprawę warunków. Zobacz, na co przeznaczą pieniądze

Monika Kaczyńska

Dwa miliony złotych z budżetu województwa wielkopolskiego zostały rozdzielone między 133 Rodzinne Ogrody Działkowe z całego województwa. Pomogą poprawić ich infrastrukturę, a przede wszystkim dbać o oszczędzanie wody.

Pieniądze, które zostały przeznaczone na poprawienie infrastruktury Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Wielkopolsce, pochodzą z opłat i należności pobieranych przez Urząd Marszałkowski za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Teraz posłużą one działkowcom. Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa podpisał umowy na dofinansowanie z przedstawicielami ogrodów z powiatu poznańskiego, gnieźnieńskiego, grodziskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, szamotulskiego, śremskiego i wrzesińskiego.

- Gdy ogłosiliśmy nabór wniosków, skala odzewu nas zaskoczyła - mówił Krzysztof Grabowski.

- Żeby przyznać dotacje we wnioskowanej wysokości, potrzeba byłoby kilkunastu milionów złotych. Sądzę jednak, że i te dwa miliony się przydadzą. Z dotacji ROD mogą sfinansować remonty, budowę lub rozbudowę sieci wodociągowej, hydroforni, zbiorników na deszczówkę, a także ścieżek i alejek.

Jednym z ogrodów, który otrzymał dotację jest poznański ROD „Relaks” mieszczący się przy ul. Dojazd. - Nasz ogród istnieje już 62 lata. Wiele prac jest więc koniecznych - mówi Grażyna Pietrzak, prezes zarządu ROD. - Dostaliśmy 17 200 zł dotacji. Wnioskowaliśmy o większą kwotę, ale nie narzekamy. Te pieniądze pomogą nam w remoncie instalacji wodnej. Prowadzimy go etapami już od pewnego czasu. Teraz została nam już ostatnia część. Prace rozpoczniemy jesienią - wyjaśnia.

Jak podkreśla, dla działkowców dotacje są na wagę złota. - Oprócz nich źródłem finansowania inwestycji są składki - mówi.

- Większość naszych członków to emeryci, a więc na ogół osoby niezbyt zasobne. Dodatkowy zastrzyk gotówki sprawia, że możemy przeprowadzić potrzebne prace szybciej.

-------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Monika Kaczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.