Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Rewolucja 5G: wizjonerzy, szpiedzy, lekarze. Wybuchła największa wojna stulecia, a w środku niej my: Polska podbita przez Chiny

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Zbigniew Bartuś

Rewolucja 5G: wizjonerzy, szpiedzy, lekarze. Wybuchła największa wojna stulecia, a w środku niej my: Polska podbita przez Chiny

Zbigniew Bartuś

Chińskie smarfony podbiły Polskę. Huawei zdetronizowało koreańskiego Samsunga, Xiaomi goni Apple, kupujemy masę sprzętu z Chin przez AliExpress. Tymczasem amerykańscy spece od cyberbezpieczeństwa straszą: chińskie urządzenia, także routery LTE i wi-fi, mają wbudowany mikroczip, przy pomocy którego chiński wywiad może was szpiegować, a nawet przejąć kontrolę nad systemem łączności, energetycznym, wodociągami, lotniskami itp. Chińczycy odpierają zarzuty twierdząc, że są oczerniani, bo ich produkty zagrażają interesom zachodnich koncernów. A wszystko to stanowi preludium do największej wojny stulecia: o 5G. Koncept ten ma zmienić losy świata, dając człowiekowi niewyobrażalne możliwości. Zarazem budzi wielkie obawy: czy człowiek to przeżyje.

W Galerii Krakowskiej stoisko chińskiego Huaweia jest od niedawna bardziej, jak to się mówi, wypasione i efektowne od stoiska amerykańskiego Apple’a i jego (produkowanych także w Chinach) iPhone’ów. W Galerii Katowickiej i warszawskiej Arkadii salony chińskiego Xiaomi, pod szyldem MiStore, do złudzenia przypominają iSpoty Apple’a (dla „odmiany” internetowy sklep Xiaomi nazywa się… MiSpot). W zeszłym roku Huawei sprzedał w Polsce najwięcej smartfonów, wyprzedzając koreańskiego Samsunga. Xiaomi znalazło się na czwartym miejscu, za Apple, a przed koreańskim LG.

Podbój ponad 40 proc. polskiego rynku Chińczycy zawdzięczają głównie dobrym a tanim urządzeniom, pokroju P10 Lite, Mate 10 Lite, Honor 10 Lite, Mi 6, Mi 8, Redmi 5, Pocophone F1, a także – w przypadku Huaweia - wszechobecnej reklamie z Robertem Lewandowskim i – jak gminna wieść niesie – przekupywaniu sprzedawców, by nakłaniali klientów do zakupu sprzętu tej marki.

Ale smartfony to tylko najbardziej widoczna – i nie najważniejsza – część megabiznesu Huawei. Chińczycy stali się w ostatnich latach największym dostawcą podzespołów do sprzętu telekomunikacyjnego oraz routerów wi-fi i LTE. Te ostatnie ma w domach znaczna część, jeśli nie większość Polaków. Dlaczego? Bo są – znowu – bardzo zaawansowane technicznie i bardzo tanie. Chińskie firmy zaoferowały je ponoć operatorom komórkowym i internetowym za prawie darmo. Huaweiowi i reszcie nie chodziło zatem o szybki zarobek, tylko o bardziej długofalowy i trwały biznes.

Albo coś całkiem innego.

Tu pojawia się pierwszy wątek: szpiegowski

Za sprawą rozpętanej przez prezydenta Donalda Trumpa wojny handlowej stosunki miedzy USA a Chinami są złe. Na pewno nie poprawiło ich zatrzymanie w Kanadzie na zlecenie amerykańskich służb podróżującej po świecie Meng Wanzhou, wiceprezeski Huaweia, a zarazem córki prezesa i właściciela tej potężnej korporacji.

Czytaj więcej i dowiedz się o aferze z firmą Huawei i Polską na czele!

 

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.