Małgorzata Oberlan

Renta specjalna dla rodziny zmarłej pielęgniarki z Torunia? O to wnioskuje do premiera poseł Arkadiusz Myrcha

Renta specjalna dla rodziny zmarłej pielęgniarki z Torunia? O to wnioskuje do premiera poseł Arkadiusz Myrcha
Małgorzata Oberlan

Poseł Arkadiusz Myrcha (PO) zaapelował o przyznanie przez premiera renty specjalnej rodzinie zmarłej na koronawirusa pielęgniarki z Torunia. W piątek - pogrzeb.

52-letnia Katarzyna Zawada, pielęgniarka ze szpitala zakaźnego w Toruniu, zmarła 11 maja w szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu. Była zakażona koronawirusem. To pierwsza ofiara śmiertelna COVID-19 wśród personelu medycznego w regionie. W żałobie pogrążona jest nie tylko rodzina zmarłej, jej znajomi, ale i całe środowisko medyczne.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 15 maja. Rozpoczną się o godzinie 11.00 mszą świętą żałobną w Kościele Garnizonowym w Toruniu. Po mszy odbędzie się pogrzeb na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej 192.

Rodzina zmarłej pogrążona jest w smutku. Toruński poseł Arkadiusz Myrcha (PO) podjął się jednak szybko (12 maja) interpelacji poselskiej, mającej na celu zabezpieczenie przyszłości najbliższych krewnych zmarłej pielęgniarki. Zaapelował o przyznanie przez premiera renty specjalnej.

Oto treść interpelacji:

"Ogólnoświatowa pandemia koronawirusa - COVID 19 dotknęła wszystkich. Służby medyczne codziennie stawiają czoła nawarstwiającym się wyzwaniom i problemom, w tak trudnym czasie to właśnie personel medyczny staje się najbardziej narażony na zagrożenia wiążące się z pełnieniem służby dla zdrowia i życia innych. Z ogromnym żalem przyjąłem informację zaraportowaną przez Ministerstwo Zdrowia, jedenastego maja zmarła 52 letnia pielęgniarka w jednoimiennym Szpitalu w Grudziądzu. Nie zważając na zagrożenia i niebezpieczeństwa Pani Katarzyna Zawada z oddaniem pełniła swoje powołanie w Szpitalu Zakaźnym w Toruniu. To właśnie dziś - 12 maja obchodzimy międzynarodowy dzień pielęgniarek, położnych i pracowników medycznych. Za walkę z szalejącą zarazą poniosła najwyższą cenę, dla tego na ręce Pana Premiera składam prośbę o przyznanie specjalnego świadczenia dla pogrążonej w żałobie rodziny, opierając się na art. 82 ust. 1 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uważam, że sytuacja jest wystarczając szczególna, a wręcz dramatyczna. Myślę, że przyznanie specjalnego świadczenia, byłoby obrazem jak ważna teraz dla społeczeństwa jest służba medyczna".

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.