Remont placu Kolegiackiego przesunięty na wiosnę przyszłego roku

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Karolina Koziolek

Remont placu Kolegiackiego przesunięty na wiosnę przyszłego roku

Karolina Koziolek

Nowe odkrycia na placu Kolegiackim powodem przesunięcia przebudowy. Jest decyzja, by je wyeksponować, do tego potrzebny jest nowy projekt, a to potrwa.

Opóźni się przebudowa placu Kolegiackiego, która miała rozpocząć się jesienią tego roku. W związku z licznymi odkryciami archeologicznymi władze zdecydowały się na zmianę projektu nowego placu tak, by je udostępnić poznaniakom. Przebudowa rozpocznie się dopiero wiosną przyszłego roku.

- To, co odkryliśmy to ranga zero, jeśli chodzi o zabytki, inaczej mówiąc bezcenne. Przystępując do prac, nie spodziewaliśmy się odkryć tu aż tak wiele

- mówi dr Marcin Ignaczak, kierownik prac wykopaliskowych.

W miejscu, gdzie dziś jest plac, na którym do niedawna działał parking, przez 500 lat stał najważniejszy kościół lewobrzeżnego Poznania zwany kolegiatą Marii Magdaleny. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, ulegał katastrofom budowlanym, a jego historia rozpala wyobraźnię miłośników historii miasta.

Szczególnie kościelna wieża, która miała 114 m wysokości. Pamięć o historii ważnego dla miasta obiektu uległa stopniowo zatarciu. Dotychczas nie było pewne, gdzie przebiegały mury kolegiaty, wciąż nie jest pewne, gdzie znajdowała się wspomniana wieża. Dzięki ostatnim odkryciom archeologów wiemy dużo więcej.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karolina Koziolek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.