Rekordowy budżet województwa wielkopolskiego. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Norbert Kowalski

Rekordowy budżet województwa wielkopolskiego. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Norbert Kowalski

Tak wysokiego budżetu województwo wielkopolskie jeszcze nie miało. Ponad 1,98 miliarda złotych wydatków i 1,75 miliarda złotych dochodów - tak przedstawia się tegoroczny budżet dla Wielkopolski, który został uchwalony podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

- To jest bardzo inwestycyjny budżet. Ponad 50 procent wydatków będą stanowiły wydatki na inwestycje. To są przede wszystkim wydatki na infrastrukturę, drogi jak np. obwodnicę Gostynia, budowę szpitala dziecięcego w Poznaniu - mówi marszałek Marek Woźniak.

Najwięcej pieniędzy, bo aż ponad 900 mln złotych, w tym roku ma zostać przeznaczone na inwestycje w dziedzinie transportu, jak np. budowa nowych dróg czy zakup nowego taboru kolejowego i autobusowego.

- Transport stanowi prawie połowę budżetu. Z jednej strony chodzi o transport publiczny, czyli np. kolej, ale drugi bardzo ważny element to inwestycje drogowe

- komentuje wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

Kolejną istotną kwestią w tegorocznym budżecie jest ochrona zdrowia, na którą ma zostać przeznaczone ponad 380 mln złotych. Spora część, bo aż 228 mln, z tej kwoty to wydatki na budowę szpitala dziecięcego w Poznaniu.

Duże pieniądze mają zostać przeznaczone także na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Łącznie w grę wchodzi 146 mln złotych, które zostaną podzielone na teatry, muzea, biblioteki, filharmonie czy centra kultury i sztuki. Ponad 100 mln złotych ma zostać też przeznaczone na oświatę i wychowanie.

Tegoroczny budżet będzie rekordowo wysoki.

- To efekt wsparcia unijnego i wielkiego frontu robót inwestycyjnych. Mam nadzieję, że wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane, bo wiemy, że rynek jest jednak trudny i nie wszystkie przetargi się udaje rozstrzygnąć

- mówi marszałek Marek Woźniak.

Wiele jednak wskazuje na to, że wydatki w kolejnych latach będą już mniejsze. W poniedziałek uchwalono także Wieloletnią Prognozę Finansową, która zakłada, że wydatki w 2020 roku wyniosą 1,54 mld złotych (dochód 1,44 mld), w 2021 - 1,21 mld zł (do hodowli 1,18 mld), zaś już w 2022 roku mogłaby wystąpić nadwyżka budżetowa. Wtedy to wydatki są prognozowane na kwotę 974 mln złotych zaś dochody na kwotę 1,04 mld zł.

- Wysokość budżetu w dużej mierze jest zależna od wysokości środków unijnych, a te od 2020 roku będą już niższe

- wyjaśnia Wojciech Jankowiak.

Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.