Rekonstrukcja rządu w połowie listopada

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Kacper Rogacin, Bartłomiej Hypki

Rekonstrukcja rządu w połowie listopada

Kacper Rogacin, Bartłomiej Hypki

Witold Waszczykowski i Krzysztof Jurgiel do wymiany prawie na 100 procent, ale kto jeszcze oprócz nich?

Wiele wskazuje na to, że 16 listopada odbędzie się podsumowanie dotychczasowych dokonań rządu Prawa i Sprawiedliwości. Tego dnia ma również zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu. Onet informuje, że zakłada ona wymianę nawet pięciu ministrów.

W mediach już od jakiegoś czasu pojawiają się głosy sugerujące, że władze partii rządzącej mogą wykorzystać ten moment na dokonanie korekt w składzie rady ministrów.

Od dawna mówi się, że dwóch konkretnych ministrów może zostać zmienionych. Mowa o ministrze spraw zagranicznych Witoldzie Waszczykowskim i ministrze rolnictwa Krzysztofie Jurgielu.

Według przecieków z Nowogrodzkiej, Jarosław Kaczyński stracił cierpliwość do Witolda Waszczykowskiego po wprowadzeniu nieprzygotowanej do końca ustawy o służbie zagranicznej. W teorii miała ona oczyścić naszą dyplomację z osób, które pracowały w PRL lub były związane ze służbami w tamtych czasach. Tymczasem niedawno wyszło na jaw, że ambasador Polski przy Unii Europejskiej Jarosław Starzyk współpracował z wojskowymi służbami PRL.

- Waszczykowski jest tragicznym ministrem, nieraz pokazał, że nie ma wiedzy, nie potrafi poruszać się w tym środowisku. Uważam, że rozsądne byłoby zastąpienie go np. wiceministrem Konradem Szymańskim (byłym, wysoko ocenianym europosłem z Wielkopolski)

- mówi prof. Jadwiga Staniszkis.

Witold Waszczykowski
Karolina Misztal Krzysztof Jurgiel

W przypadku ministra Jurgiela lista wpadek ma być już zbyt długa, by prezes Kaczyński dalej je tolerował. Wśród niepowodzeń resortu rolnictwa można wymienić choćby aukcje koni arabskich w Janowie Podlaskim, które okazały się kompletnymi klapami, ale według Onetu szefostwo PiS-u najbardziej boli to, że resort rolnictwa nie potrafił przez dwa lata zbudować przewagi tej partii wśród wiejskiego elektoratu.

- Minister Jurgiel miał kiepski początek, ale ostatnio wydaje się, że przygotował w miarę sensowny plan rozwoju rolnictwa. Jest to średni minister, ale moim zdaniem nie aż tak słaby, by go wymieniać

- mówi profesor Staniszkis.

Los - zwłaszcza ministra Waszczykowskiego - wydaje się niemal przesądzony, ale niepokój mogą odczuwać też ministrowie infrastruktury, zdrowia i - jak podaje Onet - cyfryzacji.

Kierujący pierwszym z wymienionych resortów Andrzej Adamczyk jest co prawda popierany przez premier Beatę Szydło, ale za jego wymianą z pewnością głosowałby wicepremier Mateusz Morawiecki, który w korytarzach przy Nowogrodzkiej ma otwarcie krytykować Adamczyka. Z kolei szef ministerstwa zdrowia, Konstanty Radziwiłł, ucierpiał wizerunkowo na proteście lekarzy rezydentów.

Tymczasem wczoraj sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz pełnomocnikiem rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw została Andżelika Możdżanowska, posłanka z okręgu kalisko-leszczyńskiego, która w lipcu odeszła z PSL-u.

Witold Waszczykowski
Marek Szawdyn Andżelika Możdżanowska została wiceministrem rozwoju
Kacper Rogacin, Bartłomiej Hypki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.