Rehabilitacja domowa dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na zabiegi

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Zbikowska

Rehabilitacja domowa dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na zabiegi

Marta Zbikowska

Refundowana rehabilitacja lecznicza w warunkach domowych to praktycznie nowa usługa, z której mogą skorzystać wielkopolscy pacjenci po udarach, urazach oraz przewlekle chorzy. Do tej pory, w ramach ubezpieczenia wykonywały ją tylko dwie firmy w naszym regionie, obie na terenie Poznania. Od nowego roku, NFZ zawarł umowy z 44 placówkami. Rehabilitacja domowa przeznaczona jest dla pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej.

- Od 1 stycznia 44 podmioty w niemal wszystkich powiatach Wielkopolski prowadzą rehabilitację leczniczą w warunkach domowych - mówi Magdalena Rozumek, rzecznik wielkopolskiego oddziału NFZ. - Umowy z nimi zostały podpisane na okres pięciu lat.

Najwięcej umów WOW NFZ zawarł z podmiotami z miasta Poznania (7) i powiatu poznańskiego (4), z miast i powiatów Kalisz i Konin (po 3), miast i powiatów Leszno i Piła oraz powiatu gnieźnieńskiego (po 2). Po jednej umowie zawarto ze świadczeniodawcami z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gostyńskiego, jarocińskiego, kępińskiego, kolskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, nowotomyskiego, obornickiego, ostrowskiego, pleszewskiego, rawickiego, słupeckiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego, wolsztyńskiego, wrzesińskiego i złotowskiego.

- Skierowanie na rehabilitację może być wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę rehabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, chirurgii i pokrewnych

- wymienia Magdalena Rozumek.

Z rehabilitacji domowej mogą skorzystać pacjenci z zaburzeniami funkcji motorycznych, które powstały w wyniku:

- Zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych mogą być także udzielane osobom w stanach wegetatywnym lub apalicznym - mówi Magdalena Rozumek.

- Warto zwrócić uwagę, że świadczenia rehabilitacji w warunkach domowych nie mogą być łączone ze świadczeniami realizowanymi w zakresie hospicjum domowego.

Pakiet zabiegów, przysługujących bezpłatnie podczas rehabilitacji, obejmuje badanie diagnostyczne oraz kinezyterapię, masaż, elektrolecznictwo, pole elektromagnetyczne, światłolecznictwo i termoterapię, hydroterapię, krioterapię oraz balneoterapię.

NFZ finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W rehabilitacji domowej wykonywanych jest do 5 zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony

Aby znaleźć placówkę, z której usług chcemy skorzystać, należy wejść na stronę internetową www.nfz-poznan.pl i skorzystać z informatora "Gdzie się leczyć?". Po wpisaniu usługi "rehabilitacja lecznicza" należy wybrać pierwszą pozycję z listy: "Dział (pracownia) fizjoterapii: Fizjoterapia domowa", a dalej wybrać odpowiednią gminę i placówkę.

Można także zadzwonić do informacji WOW NFZ: 61 850 60 36 lub 61 850 60 72 w dni powszednie w godzinach od 8 do 16.

Marta Zbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.