Rataje: Róbcie ekrany akustyczne, bo zablokujemy ulicę

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wyleglaski
Bogna Kisiel

Rataje: Róbcie ekrany akustyczne, bo zablokujemy ulicę

Bogna Kisiel

Mieszkańcy Rataj domagają się ekranów akustycznych po obu stronach estakady katowickiej i przedłużenia ich do ronda Rataje. A jak nie, to będą protesty! Ostrzegają, że wyjdą na ulicę Krzywoustego i ją zablokują.

– Nie ma możliwości odstąpienia od budowy ekranów akustycznych na odcinku od ronda Rataje do końca estakady katowickiej – twierdzi Bogdan Zastawny, mieszkaniec Rataj .

– Ostrzegam, że w przeciwnym razie mieszkańcy będą blokować ulicę.

– A naród na Ratajach jest bojowy – przestrzega Krzysztof Marciniak z Rady Osiedla Rataje, która zorganizowała spotkanie z mieszkańcami, dotyczące odbudowy ekranów dźwiękochłonnych na ul. Krzywoustego, na wysokości os. Oświecenia. Zostały one zdemontowane na czas przebudowy wiaduktów w ciągu tej ulicy.

Spać nie możemy

W trakcie dyskusji okazało się, że hałas doskwiera też mieszkańcom bloków na os. Jagiellońskim, które znajdują się w pobliżu ronda Rataje. – Na ul. Jana Pawła II, Zamenhofa, trasie katowickiej jest duże natężenie ruchu samochodowego – zaznacza Małgorzata Starzak, mieszkająca na os. Jagiellońskim.

– Nie mogę okna otworzyć, bo wtedy siebie nie słyszymy w domu.

Bogdan Banasiak, który mieszka w budynku od strony ul. Krzywoustego, zwraca uwagę na jeszcze jedno źródło hałasu. – To te buczące wentylatory w galerii Posnania – twierdzi B. Banasiak.

Nas się tu katuje, a są cichsze wentylatory. My spać nie możemy – wtóruje mu pani Barbara.

Rataje: Róbcie ekrany akustyczne, bo zablokujemy ulicę
Grzegorz Dembinski Mieszkańcy narzekają m.in. na hałas generowany przez Posnanię.

B. Banasiak wskazuje, że wcześniej nikt nie powiedział ludziom o powstaniu nowego skrzyżowania na Krzywoustego, na wysokości Posnanii. – Na nowym węźle auta muszą się zatrzymać, potem ruszyć – mówi B. Banasiak. – Kiedyś, w PRL-u, gdy nie było masła, to mówiono, że margaryna jest lepsza, zdrowsza. Teraz wmówią nam, że smród od samochodów, kurz i hałas jest nam potrzebny do życia. Na spotkaniu w 2014 r. ówczesny dyrektor ZDM zapewniał, że ekrany będą, ale niższe.

Radosław Ciesielski, zastępca dyrektora ZDM przypomniał, że przebudowa układu drogowego wokół galerii Posnania została zakończona. Natomiast w przypadku przebudowy wiaduktów w ciągu ul. Krzywoustego realizacja inwestycji może dobiec końca jeszcze w tym roku.

W związku z przebudową ul. Krzyowustego zostały wydane dwie decyzje środowiskowe. – Pierwsza dotyczy odcinka między rondem Rataje a estakadami – mówi R. Ciesielski. – Wskazuje ona, że nie ma potrzeby budowania ekranów. Jednak ta sama decyzja zobowiązuje miasto do przeprowadzenia w ciągu 18 miesięcy po zakończeniu inwestycji analizy porealizacyjnej. – I to zrobimy – zapewnia R. Ciesielski.

– Jeśli okaże się, że występują przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu, to będzie konieczność budowy ekranów.

Druga natomiast decyzja środowiskowa obejmuje budowę estakady. – Wskazuje ona na konieczność budowy ekranów po stronie południowej ul. Krzywoustego czyli od os. Oświecenia. Ekrany o wysokości czterech metrów, zagięte w kierunku jezdni powstaną na całej długości estakady – wyjaśnia dyrektor Ciesielski. I dodaje: – Północna nitka estakady, która została oddana już do użytku, jest przystosowana do montażu ekranów, gdyby zaszła taka konieczność w przyszłości.

Rataje: Róbcie ekrany akustyczne, bo zablokujemy ulicę
Lukasz Zarzycki Mieszkańcy domagają się budowy ekranów akustycznych.

R. Ciesielski podkreśla też, że na Krzywoustego jest kładziona tzw. cicha nawierzchnia, która pozwala na obniżenie hałasu o 3-4 decybele.

Ekrany po obu stronach ulicy

Grzegorz Marciniak, mieszkający w blokach przy Milczańskiej ma zastrzeżenia do tej decyzji środowiskowej. Twierdzi, że nie uwzględniała ona budynków, które znajdowały się po północnej stronie Krzywoustego od 15 lat. Niestety, mieszkańcy zorientowali się, gdy decyzja stała się prawomocna i nic już nie można było zrobić. – Ekrany powinny być po północnej i południowej stronie Krzywoustego – uważa G. Marciniak.

Mieszkańcy Rataj nie chcą czekać na wyniki pomiaru hałasu do połowy 2018 r. – Hałas jest paskudny. Teraz ciężko żyć, a co dopiero będzie, gdy druga nitka estakady zostanie ukończona – twierdzi Elżbieta Różycka z os. Oświecenia. I apeluje:

– Teraz róbcie ekrany, nie czekajcie!

Dyrektor Ciesielski tłumaczy, że dopiero po zakończeniu budowy estakad, gdy ruch samochodowy w pełni wróci na ul. Krzywoustego, wyniki pomiaru hałasu będą miarodajne, bo teraz jeździ tędy mniej aut niż wcześniej.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.