Ratajczaka 44: Najlepszy adres dla poznańskich rodzin

Czytaj dalej
Fot. PCŚ CIR
Bogna Kisiel

Ratajczaka 44: Najlepszy adres dla poznańskich rodzin

Bogna Kisiel

Promuje rodzinę i wspiera jej rozwój, doradza, wspomaga inicjatywy międzypokoleniowe, a przede wszystkim informuje o różnych spotkaniach, wydarzeniach, warsztatach adresowanych do poznańskich rodzin. PCŚ - Centrum Inicjatyw Rodzinnych, choć funkcjonuje zaledwie nieco ponad rok, to stało się rozpoznawalną w Poznaniu marką i ma imponujący dorobek.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych zostało otwarte 19 grudnia 2016 r. Rok wystarczył, by na trwale wpisało się w krajobraz Poznania. Znajduje się w centrum miasta. Jedni wchodzą tutaj, by zasięgnąć informacji, inni przychodzą, by wziąć udział na przykład w warsztatach. Są i tacy, którzy zaglądają tutaj z ciekawości, bo zawsze otwarte drzwi centrum zachęcają do wejścia. Ratajczaka 44 stał się najlepszym adresem dla poznańskich rodzin.

- To jedyna taka instytucja w kraju - podkreśla Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń, w ramach którego działa Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Od 2016 r. do ubiegłego tygodnia do CIR-u zawitało 6770 klientów, w tym 2694 dzieci. 1200 osób odebrało Karty Rodziny Dużej, a 237 złożyło wniosek o jej wydanie.

Samodzielnie lub przy współpracy z partnerami zrealizowano 24 projekty. Odbyło się 50 spotkań w ramach cyklu „Czytam i czuję”, w których wzięło udział 1289 dzieci z poznańskich przedszkoli. 98 rodziców ukończyło szkolenie z udzielania pierwszej pomocy dzieciom.

W PCŚ - CIR zorganizowano do tej pory ponad 231 spotkań
PCŚ CIR W PCŚ - CIR zorganizowano do tej pory ponad 231 spotkań

Zorganizowano ponad 231 spotkań, w tym ponad 60 różnego rodzaju warsztatów dla rodzin i rodziców. W ramach projektu „Korki w centrum” z bezpłatnych korepetycji skorzystało 104 uczniów. Centrum zaznaczyło także swoją obecność na 13 wydarzeniach weekendowych - były to między innymi Drzwi otwarte PCŚ, Dożynki Miejskie, Piknik Staromiejski, Piknik rodzinny Naramowice, Lato na MTP, finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Biała Sobota, Poznańskie Dni Rodziny 2017, Gala Rodzin 2017.

- Powołanie Centrum Inicjatyw Rodzinnych było zdecydowanie bardzo dobrym pomysłem. Sprawdziło się nie tylko w zakresie informowania poznaniaków o ofercie prorodzinnej miasta. Centrum stało się miejscem spotkań najmłodszych poznaniaków z kulturą. Starsi przychodzą tutaj po porady czy wziąć udział w warsztatach. CIR angażuje też inne instytucje miejskie do działań na rzecz poznańskich rodzin

- uważa Marek Sternalski, radny Platformy i przewodniczący komisji rodziny.

Zdaniem radnego Sternalskiego, należy pomyśleć o poszerzeniu działalności CIR-u.

Informować i wspierać

- CIR powstał po to, by promować, wspierać i informować poznańskie rodziny - podkreśla Urszula Mańkowska, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń ds. zarządzania CIR-em.

I z tej roli centrum wywiązuje się rewelacyjnie. Dotychczas na stronie internetowej opublikowano 330 artykułów, dotyczących działań centrum i wydarzeń w Poznaniu. W swojej bazie CIR posiada 2275 organizacji pozarządowych, instytucji, firm, z którymi nawiązało kontakt. Utworzono też cztery bazy tematyczne - oferty wakacyjne, drzwi otwarte w szkołach, ferie 2017 oraz 2018.

Osoby, które podczas ostatnich ferii zimowych skorzystały z takiej bazy, przekonały się, jak ułatwia ona znalezienie odpowiedniej propozycji dla dziecka. Oferty zostały bowiem podzielone na grupy wiekowe.

CIR nie tylko informuje, ale i organizuje spędzanie wolnego czasu. Okazuje się, że ferie zorganizowane w centrum są super nawet bez śniegu.

- Cały zespół dba o to, by poznańskie rodziny czuły się u nas jak w domu. A dzięki współpracy z organizacjami pożytku publicznego mamy wiele do zaoferowania

- zapewnia Urszula Mańkowska.

Współpraca źródłem sukcesu

W poniedziałki CIR zaprasza przedszkola na cykl „Czytam i czuję”. Udział jest bezpłatny, ale należy wcześniej zarezerwować termin. Dzieci mogą wysłuchać bajek w interpretacji znanych osób, ale to nie jedyna atrakcja. Maluchy mogą na przykład posłuchać opowieści o instrumentach z całego świata, nauczyć się tańczyć oberka czy wspólnie z artystą malować obrazy.

W PCŚ - CIR zorganizowano do tej pory ponad 231 spotkań
PCŚ CIR W poniedziałki znane osoby czytają przedszkolakom bajki. To okazja także do spotkania np. ze strażnikami miejskimi i Wartusiem

- Jest to możliwe dzięki współpracy ze strażą miejską, Atelier Myszkowski - Galerią Sztuki Nowoczesnej, Zespołem Tańca Ludowego AWF Poznań czy Patrykiem Piłasiewiczem, który prowadzi warsztaty muzyczne - wyjaśnia dyrektor Mańkowska.

CIR wspiera też rodziców w codziennym wychowaniu dzieci. Służą temu „Korki w mieście”, czyli bezpłatne korepetycje dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i gimnazjalistów. Mogą oni skorzystać z dodatkowych zajęć z polskiego, angielskiego, matematyki, fizyki.

Zainteresowanie korkami było tak duże, że w drugiej edycji projektu korepetycje odbywały się już nie tylko w centrum, ale także na Jeżycach i Naramowicach. Wkrótce zajęcia będą wznowione, gdy zostanie rozstrzygnięty konkurs, który wyłoni podmiot odpowiedzialny za zorganizowanie korepetycji. Kolejnym projektem jest „Impuls Rodzina Kultura”.

Dzięki wspaniałej współpracy z Atelier Myszkowski - Galerią Sztuki Nowoczesnej, znajdującej się w sąsiedztwie CIR, powstał wyjątkowy projekt. Ma on zachęcać rodziny do udziału w wydarzeniach kulturalnych. Jesienią 2017 r., gdy przedsięwzięcie zadebiutowało, wzięło w nim udział ponad 20 instytucji kultury. W efekcie powstała oferta blisko 125 wydarzeń kulturalnych, w większości bezpłatnych, skierowanych do całych rodzin, które odbyły się w październiku i listopadzie ubiegłego roku.

- Współpraca z organizacjami pożytku publicznego pomaga nam w przygotowaniu bogatej oferty dla rodzin - zaznacza U. Mańkowska. - W 2017 r. wraz z Fundacją Matecznik zorganizowaliśmy w ramach projektu „Mamy prawa” ponad 40 bezpłatnych dyżurów porad prawnych.

Młodzi i przyszli rodzice brali udział w Szkole Radzenia - cyklu warsztatów prowadzonych przez Fundację Cali Mali. Szkoła Radzenia to świetnie przygotowany pakiet wiedzy dla przyszłego rodzica. Wiele wydarzeń organizowanych przez PCŚ-CIR adresowanych jest do całych rodzin.

Przykładem były 50. urodziny Reksia, które Fundacja Jak Malowana - Dom Bajek zorganizowała w centrum. Wszyscy, bez względu na wiek, doskonale bawili się na przyjęciu urodzinowym, bo przecież wszystkie pokolenia kochają Reksia.

Zapraszamy do PCŚ-CIR

Jesteś rodzicem lub planujesz założenie rodziny? Czy mieszkasz, a może chcesz zamieszkać w Poznaniu? - Zapraszamy do nas - zachęca dyrektor Mańkowska. - W rodzinnej atmosferze odpowiemy na twoje pytania. Warto śledzić naszą stronę internetową, gdzie można zamówić nasz copiątkowy newsletter i znaleźć link do profilu na Facebooku.

Dotychczas ukazało się 58 newsletterów z ofertą weekendową dla poznańskich rodzin, a profil na FB ma już ponad 1,2 tysiąca polubień.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.