Rady osiedli złożyły 46 wniosków grantowych. Walczą o 3,5 miliona

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Błażej Dąbkowski

Rady osiedli złożyły 46 wniosków grantowych. Walczą o 3,5 miliona

Błażej Dąbkowski

Po raz pierwszy po przełomowych zmianach, których dokonano na początku roku, miasto przyzna radom osiedli granty.

3,5 mln zł - tyle miasto przeznacza na granty dla rad osiedli. Choć kwota w stosunku do ubiegłego roku się nie zmieniła, to zasady ich rozdzielania przeszły na początku roku mocną modyfikację.

- Wprowadziliśmy nowe zasady organizacji konkursu, które nie tylko odświeżają jego formułę, ale także powoduję większe zainteresowanie osiedli

- mówi Karol Matyja z Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta.

W poprzednich latach rady, które środki zazwyczaj przeznaczały na budowę placów zabaw, przyszkolnych boisk, czy remonty chodników mogły się ubiegać tylko o jeden grant z maksymalną kwotą dofinansowania w wysokości do 200 tys. zł. Ponad pół roku temu zdecydowano, że konkurs zostanie podzielony na dwie części - radni mogą ubiegać się o małe granty (dofinansowanie do 100 tys. zł) oraz duże (do 500 tys. zł). Wnioski można było składać do końca lipca.

- Zainteresowanie było naprawdę duże - podkreśla Matyja. - W ubiegłym roku spłynęły do nas 22 wnioski, natomiast teraz ich liczba zwiększyła się do 46. Możliwość uzyskania dofinansowania jednego zadania w każdej z części konkursu zaktywizowała radnych jeszcze bardziej - dodaje.

Wcześniej, jak tłumaczą urzędnicy w zasadzie każdy otrzymywał grant. Teraz rozpoczęła się prawdziwa rywalizacja o te pieniądze.

Wartość wszystkich inwestycji, które mają szanse na zrealizowanie w przypadku dużych grantów wyniosła blisko 14,5 mln zł, natomiast w przypadku małych ponad 3,5 mln.

Co może powstać na osiedlach? Rada Osiedla Rataje chce przeprowadzić rewitalizację muszli koncertowej znajdującej się na os. Piastowskim w parku nad Wartą. - To kontynuacja działań, które rozpoczęliśmy zdobywając wsparcie z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tej chwili powstaje już projekt budowlany dla tej inwestycji, ale nie ma zabezpieczonych środków. Remont muszli to ważna sprawa nie tylko dla mieszkańców Rataj, ale i Wildy, w przyszłości może stać się ona centralnym miejscem dla organizowania imprez nad Wartą - wyjaśnia Adam Pawlik, przewodniczący RO Rataje.

Rady osiedli najczęściej starają się o dofinansowanie remontu lub budowy placów zabaw i boisk
Adrian Wykrota Rady osiedli najczęściej starają się o dofinansowanie remontu lub budowy placów zabaw i boisk

W przypadku tej inwestycji rada zabiega o wsparcie w wysokości 500 tys. zł, sama chce wyłożyć na ten cel 299 tysięcy zł.

O duży grant ubiega się również Rada Osiedla Fabianowo-Kotowo. Prawie 320 tys. zł (wkład własny ma wynieść 160 tys. zł) chce ona przeznaczyć na powstanie pomostu przy stawie Nowakowskiego na Szachtach. Pomost ma mieć ok. 14 m długości i będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

- Mieszkańcom na pewno będzie przyjemnie wejść na pomost, bo z niego roztaczać się będą piękne widoki. Już teraz mamy w parku ładne alejki, a niedługo powstanie jeszcze wieża widokowa - opowiada Czesława Wasilewska, przewodnicząca RO Fabianowo-Kotowo.

Rady Osiedli zabiegają o inwestycje warte łącznie 18 milionów złotych

W przypadku małych grantów RO Jana III Sobieskiego i Marysieńki zabiega o powstanie miasteczka ruchu rowerowego przy Zespole Szkół nr 1 z Klasami Integracyjnymi i Specjalnymi na os. Sobieskiego. Ma ono kosztować 99 tys., z czego 83 chce na ten cel przekazać Rada Osiedla.

- To ważny projekt nie tylko dla tej jednej szkoły, ale wszystkich dzieci, bo miasteczko nie będzie zamknięte - podkreśla Henryk Józefowski, przewodniczący RO. Dodaje też, że radnym udało się pozyskać prywatnych sponsorów, którzy zadeklarowali, że jeśli miasteczko powstanie, wyposażą je w rowery. - Jedna z pracowni architektonicznych za „Bóg zapłać” przygotowała nam wstępny projekt - mówi.

Jak informują urzędnicy, większość zgłoszonych w tym roku wniosków dotyczy modernizacji boisk, chodników, placów zabaw.

- Coraz częściej widać, że rady poszukują też sponsorów zewnętrznych - stwierdza Matyja. Jeszcze w tym miesiącu komisja konkursowa złożona z 12 osób dokona objazdu lokalizacji inwestycji zgłoszonych do konkursu, natomiast do końca września zarekomenduje prezydentowi zadania do dofinansowania. Rozstrzygnięcie nastąpi najpóźniej do 15 października.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.