Rada Miasta Poznania: Wybór szefów komisji przebiegł zgodnie z wcześniej ustalonym scenariuszem

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Rada Miasta Poznania: Wybór szefów komisji przebiegł zgodnie z wcześniej ustalonym scenariuszem

Bogna Kisiel

Zdecydowana większość radnych złożyła ślubowanie podczas sesji inaugurującej nową kadencję Rady Miasta Poznania, która odbyła się 19 listopada. Nie mogli tego zrobić ci, obejmujący mandat po osobach, które z niego zrezygnowały.

Na wtorkowej sesji ślubowali Tomasz Stachowiak, który miejsce w radzie przejął po prezydencie Jacku Jaśkowiaku oraz Grzegorz Jura, obejmujący mandat po Mariuszu Wiśniewskim, zastępcy prezydenta.

W grudniu do grona poznańskich radnych dołączą jeszcze Henryk Kania z Lewicy oraz Filip Olszak z Koalicji Obywatelskiej. Pierwszy z nich zastąpi w radzie Tomasza Lewandowskiego, który został prezesem ZKZL, a drugi – Katarzynę Kierzek-Koperską, zastępcę prezydenta.


– Tomasz Lewandowski i pani Katarzyna Kierzek-Koperska złożyli mandaty, ale nie ma jeszcze postanowienia komisarza wyborczego w tej sprawie

– tłumaczy grudniowy termin złożenia ślubowania przez dwóch kolejnych radnych Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Na wtorkowej sesji odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu miasta na przyszły roku, a wcześniej radni powołali komisje, ustalili ich skład oraz wybrali przewodniczących. – Komisja skarg i wniosków oraz rewizyjna są obligatoryjne, a ich zakres działania wynika z ustawy – wyjaśnia Ganowicz.

Wybór szefów komisji przebiegł sprawnie. Radni wcześniej ustalili, kto stanie na ich czele. Zwyczajowo pracami komisji rewizyjnej kieruje reprezentant opozycji. Powtórnie jej przewodniczącą została Klaudia Strzelecka z PiS. Natomiast Małgorzata Woźniak z KO stanęła na czele komisji skarg i wniosków.

W tej kadencji będzie mniej, bo zaledwie dziewięć stałych komisji oraz jedna doraźna, która zajmie się współpracą międzynarodową, promocją zagraniczną, organizacją Szczytu Bałkanów Zachodnich, który w przyszłym roku odbędzie się w Poznaniu. To był powód jej powołania. Jej pracami pokieruje Mateusz Rozmiarek z PiS.

PiS „dostał” też jeszcze jedną komisję – sportu. Na jej szefową wybrano radną Lidię Dudziak. Ponadto radni tego klubu będą piastować stanowisko wiceprzewodniczącego w siedmiu innych komisjach.

Ciekawie sytuacja przedstawia się w komisji oświaty i wychowania. Jej przewodniczącym został Marek Sternalski z KO, a wiceprzewodniczącymi – Marta Mazurek z KO i Przemysław Alexandrowicz z PiS.

– Mamy centrum, Lewicę i prawicę

– komentował ten wybór Michał Grześ z PiS, wiceprzewodniczący komisji transportu i polityki mieszkaniowej, na czele której stanął Wojciech Kręglewski.

Komisję ochrony środowiska połączono z gospodarką komunalną, a jej kierownictwo powierzono nowemu i najmłodszemu w radzie Konradowi Zaradnemu z KO.

Ponownie szefem komisji polityki przestrzennej, która zajmie się także sprawami rewitalizacji, został Łukasz Mikuła z KO.
Przewodniczenie komisji rodziny, polityki społecznej i zdrowia przypadło Marii Liskieckiej-Pawełczak, a komisji współpracy lokalnej (dawna samorządowa) i porządku publicznego – Monice Danelskiej z KO. W tej kadencji na czele komisji budżetu, finansów, przedsiębiorczości i nadzoru właścicielskiego stanie kobieta – Małgorzata Dudzic-Biskupska z KO.

Jakie kwestie najbardziej interesują radnych? Okazuje się, że kultura i nauka. Do komisji, która będzie zajmować się tą problematyką zapisało się aż 16 radnych. Jej pracami pokieruje Grzegorz Jura z KO.

Komisje, poza doraźną, zbiorą się już w przyszłym tygodniu. Radni mają mnóstwo pracy, muszą zająć się przyszłorocznym budżetem.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.