Przymusowa emerytura dla posłów? Tego chce Kukiz’15. Sprawdzamy, którzy posłowie z Wielkopolski mogliby stracić mandat

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Mikołaj Woźniak

Przymusowa emerytura dla posłów? Tego chce Kukiz’15. Sprawdzamy, którzy posłowie z Wielkopolski mogliby stracić mandat

Mikołaj Woźniak

Rafał Grupiński, Tadeusz Dziuba, Witold Czarnecki, a w skali kraju Jarosław Kaczyński czy Antoni Macierewicz. Tych nazwisk mogłoby zabraknąć w Sejmie, gdyby do skutku doszła zmiana zaproponowana przez Kukiz’15. Klub chciałby wysłać na emeryturę posłów po 65. roku życia.

Projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora trafił do Sejmu w czwartek. Jak tłumaczą przedstawiciele klubu Kukiz’15 jest odpowiedzią na działania PiS wobec sędziów Sądu Najwyższego. Ci, którzy nie złożą wniosku do prezydenta, a osiągną wiek 65 lat, są przenoszeni w stan spoczynku. Kukiz’15 proponuje, by to samo dotyczyło tych, którzy tworzą prawo.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom odmłodzenia parlamentu, wprowadzenia nowych nazwisk spoza „zakonserwowanego układu partyjnego”.

W opinii posłów Kukiz’15 ich profesja cieszy się jeszcze mniejszym zaufaniem publicznym, niż przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, a prowadzona przez PiS powszechna dekomunizacja, powinna dotyczyć także parlamentu.

Dla posłów, którzy chcieliby nadal sprawować swój mandat byłaby pozostawiona furtka. Musieliby złożyć oświadczenie woli o dalszym jego wykonywaniu, a ten powinien zaakceptować Konwent Seniorów. Swoje oświadczenie trzeba by poprzeć zaświadczeniem o tym, że stan zdrowia pozwala pełnić funkcję posła lub senatora. Zgoda Konwentu Seniorów obowiązywałaby cztery lata i można by ją uzyskać maksymalnie dwukrotnie.

Duże zmiany w Wielkopolsce

Na liście posłów i senatorów zasiadających w parlamencie i wybranych w wielkopolskich okręgach zaszłyby poważne zmiany.

 • Kogo z Wielkopolski zabrakłoby w Sejmie?
 • Sejm bez prezesa PiS?
 • Jeden z projektów Kukiz'15 okazał się strzałem w dziesiątkę. Jaki?

Czytaj więcej w dalszej części artykułu:

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.