Przymusowa emerytura dla posłów? Tego chce Kukiz’15. Sprawdzamy, którzy posłowie z Wielkopolski mogliby stracić mandat

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Mikołaj Woźniak

Przymusowa emerytura dla posłów? Tego chce Kukiz’15. Sprawdzamy, którzy posłowie z Wielkopolski mogliby stracić mandat

Mikołaj Woźniak

Rafał Grupiński, Tadeusz Dziuba, Witold Czarnecki, a w skali kraju Jarosław Kaczyński czy Antoni Macierewicz. Tych nazwisk mogłoby zabraknąć w Sejmie, gdyby do skutku doszła zmiana zaproponowana przez Kukiz’15. Klub chciałby wysłać na emeryturę posłów po 65. roku życia.

Projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora trafił do Sejmu w czwartek. Jak tłumaczą przedstawiciele klubu Kukiz’15 jest odpowiedzią na działania PiS wobec sędziów Sądu Najwyższego. Ci, którzy nie złożą wniosku do prezydenta, a osiągną wiek 65 lat, są przenoszeni w stan spoczynku. Kukiz’15 proponuje, by to samo dotyczyło tych, którzy tworzą prawo.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom odmłodzenia parlamentu, wprowadzenia nowych nazwisk spoza „zakonserwowanego układu partyjnego”.

W opinii posłów Kukiz’15 ich profesja cieszy się jeszcze mniejszym zaufaniem publicznym, niż przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, a prowadzona przez PiS powszechna dekomunizacja, powinna dotyczyć także parlamentu.

Dla posłów, którzy chcieliby nadal sprawować swój mandat byłaby pozostawiona furtka. Musieliby złożyć oświadczenie woli o dalszym jego wykonywaniu, a ten powinien zaakceptować Konwent Seniorów. Swoje oświadczenie trzeba by poprzeć zaświadczeniem o tym, że stan zdrowia pozwala pełnić funkcję posła lub senatora. Zgoda Konwentu Seniorów obowiązywałaby cztery lata i można by ją uzyskać maksymalnie dwukrotnie.

Duże zmiany w Wielkopolsce

Na liście posłów i senatorów zasiadających w parlamencie i wybranych w wielkopolskich okręgach zaszłyby poważne zmiany.

 • Kogo z Wielkopolski zabrakłoby w Sejmie?
 • Sejm bez prezesa PiS?
 • Jeden z projektów Kukiz'15 okazał się strzałem w dziesiątkę. Jaki?

Czytaj więcej w dalszej części artykułu:

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.